Zimbabwské farmy chátrají, řekl náměstek

rst, ČTK
1. 11. 2005 17:01
Harare - Už i samotný člen zimbabwské vlády kritizoval vlastníky, kteří hospodaří na farmách, násilně sebraných bělošskému obyvatelstvu.

Náměstek zimbabwského ministra zemědělství Sylvester Nguni nešetřil tvrdou kritikou namířenou proti novým majitelům zemědělských pozemků, které byly často násilím odebrány bělošským farmářům a předány černošským válečným veteránům. Jak dnes napsal zdejší deník The Herald, Nguni připsal vinu na katastrofické situaci v zásobování potravinami právě jejich nedostatku píle.

"Je tu několik lidí, kteří se skutečně věnují výrobě, zatímco mnozí další nedělají na farmách nic," upozornil Nguni. "Problém je, že jsme dali půdu lidem, jimž chybí zaujetí pro zemědělství, a proto zemědělská produkce rok od roku upadá." dodal.

K poklesu sklizně sice přispělo i letošní sucho, ale "nejhorší zklamání přišlo od lidí, kteří dostali půdu, aniž by měli nejmenší tušení, co je to zemědělství. Výsledkem je pokles zemědělské produkce" pokračuje Nguni.

Agrární reformu, jejíž součástí bylo i násilné vyvlastnění asi 4000 bělošských farem bez náhrady, odstartoval autoritářský prezident Robert Mugabe v roce 2000. Zabrané pozemky byly předány černošským bezzemkům, většinou veteránům z různých válek. Údajným cílem bylo napravit nerovnováhu - pozůstatek z doby britského kolonialismu, kdy většinu obdělávatelné půdy vlastnilo 4500 farmářů z bělošské menšiny.

Už i v samotném Zimbabwe však sílí kritiky, že většina zabrané půdy byla předána stoupencům vlády, kteří nemají znalosti nutné pro zemědělství a závisejí na veřejných subvencích, respektive jim je práce v zemědělství lhostejná.

 

Právě se děje

Další zprávy