Zimbabwská první dáma se vrátila do vlasti. V JAR jí hrozí soud za napadení modelky

ČTK ČTK
15. 8. 2017 23:18
Grace Mugabeová, první dáma Zimbabwe, se z Jihoafrické republiky vrátila do vlasti poté, co v JAR byly zveřejněny informace o jejím údajném napadení modelky. Představitelé zimbabwské vlády celý incident popírají a považují ho za politickou kampaň, podle vládní strany ZANU-PF byla napadena naopak první dáma. Podle jihoafrického tisku Mugabeová zbila a zranila dvacetiletou ženu, která navštívila hotelový pokoj prezidentových synů.
Robert Mugabe s manželkou Grace na archivním snímku.
Robert Mugabe s manželkou Grace na archivním snímku. | Foto: Reuters

Johannesburg - Manželka zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho, kterou se jihoafrická policie chystala obvinit z napadení modelky, se z Jihoafrické republiky v úterý vrátila do vlasti. Informovala o tom agentura Reuters. Původně se hovořilo o tom, že Grace Mugabeová, která chce podle mnoha zdrojů nahradit svého muže po jeho smrti v čele Zimbabwe, se dobrovolně přihlásila jihoafrické policii. Zatčena nicméně nebyla.

"Ano, vrátila se do vlasti. Nevíme odkud tvrzení o napadení přichází," řekl vysoce postavený představitel zimbabwské vlády, který si nepřál být jmenován, neboť nebyl oprávněn hovořit s novináři. Jiný nejmenovaný vládní zdroj potvrdil, že se Mugabeová do vlasti vrátila, a celý incident označil za politickou kampaň s cílem očernit jméno první dámy.

Dvaapadesátiletá Mugabeová podle jihoafrické policie o víkendu napadla v hotelu v johannesburské luxusní čtvrti Sandton ženu a způsobila jí zranění na hlavě. Kdo je zraněnou osobou, policie nesdělila.

Podle jihoafrického tisku je napadenou dvacetiletá modelka Gabriella Engelsová. Mugabeová na ni údajně zaútočila v době, kdy byla Engelsová na návštěvě na hotelovém pokoji Mugabeových synů. Ochranka první dámy prý útoku nečinně přihlížela.

"Neměla jsem tušení, kdo ta žena je, když mě začala bít," uvedla Engelsová.

Podle místních médií byla manželka třiadevadesátiletého zimbabwského prezidenta v JAR kvůli lékařské prohlídce.

Zimbabwská vládní strana ZANU-PF incident potvrdila, uvedla ale, že napadenou nebyla mladá žena, ale Mugabeová.

O Mugabeové se stále častěji hovoří jako o možné nástupkyni třiadevadesátiletého Roberta Mugabeho v čele Zimbabwe. První dáma, která byla původně sekretářkou autoritářského politika, má už nyní v jihoafrickém Zimbabwe značný vliv.

Oficiálním kandidátem na prezidenta zimbabwské vládní strany je nicméně i do voleb v příštím roce Robert Mugabe. Zimbabwe tento politik vede od získání nezávislosti v roce 1980.

 

Právě se děje

Další zprávy