Zimbabwská první dáma se vrátila do vlasti. V JAR jí hrozí soud za napadení modelky

ČTK ČTK
15. 8. 2017 23:18
Grace Mugabeová, první dáma Zimbabwe, se z Jihoafrické republiky vrátila do vlasti poté, co v JAR byly zveřejněny informace o jejím údajném napadení modelky. Představitelé zimbabwské vlády celý incident popírají a považují ho za politickou kampaň, podle vládní strany ZANU-PF byla napadena naopak první dáma. Podle jihoafrického tisku Mugabeová zbila a zranila dvacetiletou ženu, která navštívila hotelový pokoj prezidentových synů.
Robert Mugabe s manželkou Grace na archivním snímku.
Robert Mugabe s manželkou Grace na archivním snímku. | Foto: Reuters

Johannesburg - Manželka zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho, kterou se jihoafrická policie chystala obvinit z napadení modelky, se z Jihoafrické republiky v úterý vrátila do vlasti. Informovala o tom agentura Reuters. Původně se hovořilo o tom, že Grace Mugabeová, která chce podle mnoha zdrojů nahradit svého muže po jeho smrti v čele Zimbabwe, se dobrovolně přihlásila jihoafrické policii. Zatčena nicméně nebyla.

"Ano, vrátila se do vlasti. Nevíme odkud tvrzení o napadení přichází," řekl vysoce postavený představitel zimbabwské vlády, který si nepřál být jmenován, neboť nebyl oprávněn hovořit s novináři. Jiný nejmenovaný vládní zdroj potvrdil, že se Mugabeová do vlasti vrátila, a celý incident označil za politickou kampaň s cílem očernit jméno první dámy.

Dvaapadesátiletá Mugabeová podle jihoafrické policie o víkendu napadla v hotelu v johannesburské luxusní čtvrti Sandton ženu a způsobila jí zranění na hlavě. Kdo je zraněnou osobou, policie nesdělila.

Podle jihoafrického tisku je napadenou dvacetiletá modelka Gabriella Engelsová. Mugabeová na ni údajně zaútočila v době, kdy byla Engelsová na návštěvě na hotelovém pokoji Mugabeových synů. Ochranka první dámy prý útoku nečinně přihlížela.

"Neměla jsem tušení, kdo ta žena je, když mě začala bít," uvedla Engelsová.

Podle místních médií byla manželka třiadevadesátiletého zimbabwského prezidenta v JAR kvůli lékařské prohlídce.

Zimbabwská vládní strana ZANU-PF incident potvrdila, uvedla ale, že napadenou nebyla mladá žena, ale Mugabeová.

O Mugabeové se stále častěji hovoří jako o možné nástupkyni třiadevadesátiletého Roberta Mugabeho v čele Zimbabwe. První dáma, která byla původně sekretářkou autoritářského politika, má už nyní v jihoafrickém Zimbabwe značný vliv.

Oficiálním kandidátem na prezidenta zimbabwské vládní strany je nicméně i do voleb v příštím roce Robert Mugabe. Zimbabwe tento politik vede od získání nezávislosti v roce 1980.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy