V některých oblastech leží téměř čtyři metry sněhu. Kalamita nejvíce sužuje prefekturu Niigata. Meteorologové navíc varují, že hlavní srážky roku teprve přijdou, obvykle se tak děje v lednu a únoru. Japonské televize plní záběry ulic plných sněhu, který na některých místech téměř zakrývá pouliční lampy.
PŘEČTĚTE SI: Husté sněžení zaskočilo Japonsko i Koreu
"Pokud bude sněžení pokračovat, zvážíme, zda nepovolat na pomoc ozbrojené síly," citovala agentura Reuters mluvčího krizového štábu ve městě Akita, správním centru stejnojmenné provincie, která se s přívaly sněhu také potýká. Z Akity nejezdí ani vysokorychlostní vlaky do Tokia.
Obětmi hlavně staří lidé
Posledními obětmi japonské zimy jsou třiadevadesátiletá babička a její jednasedmdesátiletá dcera, na které se ve čtvrtek zřítil pod návaly těžkého sněhu dům. Neštěstí se odehrálo ve městě Hakusan asi 300 kilometrů severozápadně od Tokia. Velkou část ostatních obětí tvoří staří lidé, kteří zemřeli při nehodách během shazování sněhu ze střechy.
Extrémní zima i v Číně
Počasí působí problémy i na jiných místech Asie. Kvůli přívalům sněhu a nízkým teplotám dosahujícím minus 43 stupňů Celsia muselo téměř 100 000 lidí v západočínského regionu Sin-ťiang opustit své domovy. Se sněhem se potýká i čínská provincie Šan-tung, kde jsou zataraseny komunikace a omezena činnost letišť. Podle tamních médií západ země zažívá nejchladnější zimu za posledních 20 let.