Evě Korové bylo deset let, když se s celou rodinou dostala do tábora v Osvětimi. Zatímco její rodiče a dvě starší sestry odvedli nacisté rovnou do plynových komor, Evu a její dvojče Miriam si doktor Josef Mengele vybral na pokusy.
Sestry strávily v Osvětimi devět měsíců. Eva Korová po sadě injekcí s neznámým obsahem onemocněla a dozvěděla se, že jí zbývají jen týdny života. Přežila a po osvobození se děvčata vrátila do Rumunska, kde žila se svou tetou. V 16 letech emigrovaly do Izraele a přidaly se k armádě.
Yesterday my staff from CANDLES drove to Katowice, Poland, & found the orphanage where I was sent after the war before Ms Csengeri took care of us. Can you believe the nuns wear bright blue head coverings as part of their habits? I will go on Fri to see it again after 74 years pic.twitter.com/6bQyR9RJL5
— Eva Mozes Kor (@EvaMozesKor) July 2, 2019
Korová žila dlouhodobě v Terre Haute ve Spojených státech, kam se přestěhovala po seznámení se svým budoucím manželem a přeživším holokaustu Michealem Korem. V Terre Haute Korová žila přes třicet let, vychovala dvě děti a pracovala v oblasti realit. Její sestra zemřela v roce 1993 na rakovinu.
Společně sestry roku 1985 založily muzeum holokaustu CANDLES Holocaust Museum and Education Center in Terre Haute v Indianě. Jeho název CANDLES v sobě ukrývá název Children of Auschwitz Nazi Deadly Lab Experiments Survivors neboli Děti, které přežily osvětimské smrtící vědecké experimenty.
Podle New York Post přijela Korová do Polska, kde ve čtvrtek zemřela, na každoroční návštěvu organizovanou právě tímto muzeem. Pod jeho hlavičkou dříve sestry hledaly další dvojčata, která se stala oběťmi pokusů. Našly jich více než sto, uvádí CNN.
Why did Holocaust survivor Eva Kor shake hands with #Auschwitz guard Gröning? Her answer: http://t.co/fStUvvc2Lz @SZ pic.twitter.com/hIyP2INT2a
— UnderstandingGermany (@AskAGerman) April 24, 2015
Agentura DPA připomíná, že se i přes otřesné zážitky vždy vyslovovala pro odpuštění. Byla přesvědčena, že právě odpuštění pomáhá hojit rány. U příležitosti 65. výročí osvobození Osvětimi v lednu 2010 Korová ČTK řekla, že se moc velký důraz klade na vzpomínání, na mrtvé a že svět by se měl učit především od těch, kteří holokaust přežili.
V dubnu 2015 během procesu s německým dozorcem Oskarem Gröningem, který byl obžalován z podílu na smrti 300 000 Židů, Korová v soudní síni tomuto muži podala ruku. Fotografii, na níž bylo její smířlivé gesto vůči usmívajícímu se 93letému Gröningovi zachyceno, zveřejnila tehdy na svém twitterovém účtu.
Proti smíření se ohradili jiní vedlejší účastníci procesu s tím, že Gröningovi přezdívanému Účetní z Osvětimi nemohou odpustit účast na vraždě svých příbuzných a dalších stovek tisíc lidí. Gröning zemřel loni v březnu.