Zemřela britská módní návrhářka a punková ikona Vivienne Westwoodová, bylo jí 81 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2022 11:44
Zemřela britská módní návrhářka Vivienne Westwoodová, uvedl podle agentury Reuters její módní dům. Uznávané rebelce, která hrála klíčovou roli v punkovém hnutí 70. let, bylo 81 let. Proslavily ji bundy pocákané sprejem, spínací špendlíky, žiletky, zipy nebo psí obojky. Podílela se i na tvorbě image kapely Sex Pistols.
Foto: Reuters

"Vivienne Westwoodová dnes zemřela v klidu a v okruhu své rodiny v Claphamu v jižním Londýně. Svět potřebuje lidi, jako je Vivienne, aby se změnil k lepšímu," uvedl v pátek její módní dům na Twitteru. Příčinu smrti neuvedl.

Její manžel a kreativní partner Andreas Kronthaler uvedl: "Budu pokračovat s Vivienne ve svém srdci. "Pracovali jsme až do konce a dala mi spoustu věcí, v nichž můžu pokračovat," dodal.

"Je to smutný den, ale Vivienne Westwoodová byla a vždy bude zcela výjimečnou postavou britské módy. Svým punkovým stylem v 70. letech přepsala pravidla a všichni ji obdivovali za to, že celý život zůstala věrná svým hodnotám," napsala na Twitteru britská ministryně kultury Michelle Donelanová.

Londýnský starosta Sadiq Khan ji označil za ikonu, která pomohla prosadit Británii do popředí módního průmyslu.

Královna britské módy, která se vysmívala módnímu průmyslu

"Byla jsi první. Vždycky. Neuvěřitelný styl, který měl jedinečnou a smysluplnou podstatu. Budu se dál učit z tvých slov a hlavně z tvých neuvěřitelných výtvorů," napsal na Instagramu módní návrhář Marc Jacobs. "Byla jsi především skvělá osoba. Pokorná, zábavná a neuvěřitelně inspirativní," uvedl ve svém příspěvku módní fotograf Mario Testino.

Bývalá modelka Christy Turlingtonová označila Westwoodovou za "umělkyni, punkerku, pracující matku a návrhářku, jejíž značka je v současnosti stejně neopominutelná jako dřív." Další známá modelka Claudia Schifferová uvedla, že Westwoodová je díky své jedinečnosti nenahraditelná.

"Vysmívala se módnímu průmyslu, ale je zcela jistě nezpochybnitelnou královnou britské módy," uvedl zpěvák Boy George. "Byla to geniální tvůrkyně, odvážná, drzá, jedinečná. Ovlivnila tolik dalších a dala jim svolení, aby byli sami sebou a ještě něčím víc," napsala na instagramu americká herečka Jamie Lee Curtisová.

Módní kariéra Westwoodové začala v 70. letech 20. století s nástupem punku. Její dlouhé působení však pokračovalo i po odeznění vlny tohoto žánru a vyvrcholilo řadou triumfálních přehlídek v Londýně, Paříži, Miláně a New Yorku.

Byla známá také jako aktivistka a na přehlídková mola přenášela témata, na kterých jí záleželo, například klimatické změny. Loni v létě se například nechala zavřít do ptačí klece, aby podpořila zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, kterému hrozilo vydání z Británie do USA.

V roce 2006 jí bývalá královna Alžběta II. udělila za zásluhy o módu druhý nejvyšší stupeň Řádu britského impéria.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy