Zemřel Wolf, špionážní legenda NDR

Martin Novák
9. 11. 2006 14:25
Berlín - Jeden ze symbolů komunistické NDR, šéf její obávané rozvědky Markus Wolf, dnes zemřel. Jeho agent v 70.letech pronikl až do štábu západoněmeckého kancléře.
Markus Wolf.
Markus Wolf. | Foto: Reuters

Mischa, jak se šéfovi východoněmecké rozvědky přezdívalo, sloužil komunistickému režimu věrně od vzniku NDR až do pádu berlínské zdi  v roce 1989.

Některé jeho metody a operace inspirovaly známého spisovatele špionážních románů Johna le Carrého.

Agenti-Romeové

Wolf sám o sobě tvrdil, že dovedl k dokonalosti nasazování takzvaných Romeů. Agentů, kteří se v západních zemích dostávali k informacím tak, že sváděli ženy z blízkosti vlivných osobností. Například sekretářky či spolupracovnice politiků.

Foto: Reuters

"Pokud jsem něčím vstoupil do historie, pak využitím sexu pro potřeby špionáže," prohlašoval o sobě Wolf.

Wolfovou hvězdnou hodinou bylo nasazení agenta Güntera Guillaumeho do štábu západoněmeckého kancléře Willy Brandta. Guillaume tam měl několik let přístup k utajeným materiálům.

Když byl v roce 1974 odhalen, Brandt na funkci rezignoval. Své lidi měl Wolf i v centrále NATO v Bruselu.

Muž bez tváře

Šéfovi východoněmecké rozvědky se dlouho před Západem podařilo tajit jeho podobu. Nikdo kromě nejbližších spolupracovníků ho nedokázal identifikovat.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Proto měl v zahraničí přezdívku Muž bez tváře a po pádu komunismu tak nazval jednu ze svých knih vzpomínek. Svoji tvář úspěšně před nepřáteli tajil až do roku 1978. 

Tehdy ho bývalý pracovník východoněmecké tajné policie Stasi, který dezertoval na Západ, poznal ve Švédsku.

Wolf se narodil v roce 1923 na severozápadě Německa v židovské rodině. Proto s rodiči po příchodu Hitlera k moci v roce 1933 uprchl do Francie.

V Moskvě začal i skončil 

Jeho otec byl komunista, a tak se později usadili v Moskvě. Tam začala Wolfova špionská kariéra. Ukončil ji pád berlínské zdi. Někdejší vůdce špionů utekl znovu do Moskvy, ale ta už o něj nestála.

Po neúspěšném pokusu o získání azylu v Rakousku se vrátil zpět do Německa a čekal ho proces. Soud v Düseldorfu ho poslal na šest let do vězení, ale nejvyšší soud verdikt zrušil.

Kdysi obávaný muž se vrhl na sepsání pamětí a poněkud překvapivě vydal i knihu o ruské kuchyni.

Ironií osudu zemřel na den přesně 17 let poté, co se začala hroutit berlínská zeď a s ní i východoněmecký režim.

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy