Zemřel "vynálezce" diskontu, miliardář Theo Albrecht

Zdeněk John, Monika Horáková
28. 7. 2010 14:12
S bratrem Karlem patřil k nejbohatším lidem v Německu

Essen - Zakladatel německého diskontu Aldi Theo Albrecht, spolu se svým bratrem Karlem jeden z nejbohatších Evropanů, zemřel o víkendu ve věku 88 let. Jmění, které s Karlem za svého života vydělal, se odhaduje na téměř 17 miliard eur.

Hlavně levně

Zesnulý Theo a jeho bratr Karl vlastně vynalezli dodnes velmi úspěšný typ supermarketů, takzvané diskonty. Žádný luxus, zákazníci si berou zboží přímo z palet, ale za to ho kupují levněji. V tom spočíval úspěch jejich nápadu a do současnosti přináší zisky i konkurenčním značkám, třeba v Česku známějšího Lidlu.

Už jméno sítě obchodů, kterou vybudovali, je důkazem, že oni byli první. "AL" jako Albrecht a "DI" jako diskont.

Theo Albrecht se mezi nejbohatší lidi světa nevypracoval jako mnozí jiní tím, že by zdědil pohádkové jmění. Z toho mála, co je ze životopisu obou bratrů známo, vyplývá, že matka si otevřela obchod s potravinami, aby rodinu udržela nad vodou. Otec, nejprve horník, později dělník v pekárně, příliš nevydělával.

Oba bratři postupně otevírali jednu prodejnu za druhou, v padesátých letech minulého století už jich měli 13 - zárodek pozdějšího řetězce ALDI.

Únos odečtený z daní

Theo Albrecht musel ve svém životě čelit i jedné nepříjemné zkušenosti - únosu. Na počátku 70. let na dva týdny zmizel a na svobodu se dostal až po složení výkupného: sedmi milionů dolarů. Později velmi spořivý Theo žádal po německém státu, aby si zaplacené výkupné mohl odečíst z daní.

Bratři Albrechtové si postupně rozdělili německý trh - Theo ovládal sever, Karl jih. Ke konci společné kariéry se rozešli ve zlém. Karl nesouhlasil s tím, že se Theo pustil do cenové války s konkurencí (Wall-martem), protože cenovou válku odnesla i Karlova část obchodní sítě.

Jak jednoduché a úsporné byly jejich obchody, takový byl údajně i jejich život. Ještě před deseti lety byli oba mezi pěti nejbohatšími lidmi světa. Žebříčkem Forbesu sice postupně klesali níž a níž, ale to spíš proto, že ostatní z jiných oborů podnikání bohatli rychleji.

V roce 2010 zůstal v první desítce boháčů už pouze Karl, Theo klesl do druhé desítky.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy