Zemřel "vynálezce" diskontu, miliardář Theo Albrecht

Zdeněk John, Monika Horáková
28. 7. 2010 14:12
S bratrem Karlem patřil k nejbohatším lidem v Německu

Essen - Zakladatel německého diskontu Aldi Theo Albrecht, spolu se svým bratrem Karlem jeden z nejbohatších Evropanů, zemřel o víkendu ve věku 88 let. Jmění, které s Karlem za svého života vydělal, se odhaduje na téměř 17 miliard eur.

Hlavně levně

Zesnulý Theo a jeho bratr Karl vlastně vynalezli dodnes velmi úspěšný typ supermarketů, takzvané diskonty. Žádný luxus, zákazníci si berou zboží přímo z palet, ale za to ho kupují levněji. V tom spočíval úspěch jejich nápadu a do současnosti přináší zisky i konkurenčním značkám, třeba v Česku známějšího Lidlu.

Už jméno sítě obchodů, kterou vybudovali, je důkazem, že oni byli první. "AL" jako Albrecht a "DI" jako diskont.

Theo Albrecht se mezi nejbohatší lidi světa nevypracoval jako mnozí jiní tím, že by zdědil pohádkové jmění. Z toho mála, co je ze životopisu obou bratrů známo, vyplývá, že matka si otevřela obchod s potravinami, aby rodinu udržela nad vodou. Otec, nejprve horník, později dělník v pekárně, příliš nevydělával.

Oba bratři postupně otevírali jednu prodejnu za druhou, v padesátých letech minulého století už jich měli 13 - zárodek pozdějšího řetězce ALDI.

Únos odečtený z daní

Theo Albrecht musel ve svém životě čelit i jedné nepříjemné zkušenosti - únosu. Na počátku 70. let na dva týdny zmizel a na svobodu se dostal až po složení výkupného: sedmi milionů dolarů. Později velmi spořivý Theo žádal po německém státu, aby si zaplacené výkupné mohl odečíst z daní.

Bratři Albrechtové si postupně rozdělili německý trh - Theo ovládal sever, Karl jih. Ke konci společné kariéry se rozešli ve zlém. Karl nesouhlasil s tím, že se Theo pustil do cenové války s konkurencí (Wall-martem), protože cenovou válku odnesla i Karlova část obchodní sítě.

Jak jednoduché a úsporné byly jejich obchody, takový byl údajně i jejich život. Ještě před deseti lety byli oba mezi pěti nejbohatšími lidmi světa. Žebříčkem Forbesu sice postupně klesali níž a níž, ale to spíš proto, že ostatní z jiných oborů podnikání bohatli rychleji.

V roce 2010 zůstal v první desítce boháčů už pouze Karl, Theo klesl do druhé desítky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy