Zemřel "vynálezce" diskontu, miliardář Theo Albrecht

Zdeněk John, Monika Horáková
28. 7. 2010 14:12
S bratrem Karlem patřil k nejbohatším lidem v Německu

Essen - Zakladatel německého diskontu Aldi Theo Albrecht, spolu se svým bratrem Karlem jeden z nejbohatších Evropanů, zemřel o víkendu ve věku 88 let. Jmění, které s Karlem za svého života vydělal, se odhaduje na téměř 17 miliard eur.

Hlavně levně

Zesnulý Theo a jeho bratr Karl vlastně vynalezli dodnes velmi úspěšný typ supermarketů, takzvané diskonty. Žádný luxus, zákazníci si berou zboží přímo z palet, ale za to ho kupují levněji. V tom spočíval úspěch jejich nápadu a do současnosti přináší zisky i konkurenčním značkám, třeba v Česku známějšího Lidlu.

Už jméno sítě obchodů, kterou vybudovali, je důkazem, že oni byli první. "AL" jako Albrecht a "DI" jako diskont.

Theo Albrecht se mezi nejbohatší lidi světa nevypracoval jako mnozí jiní tím, že by zdědil pohádkové jmění. Z toho mála, co je ze životopisu obou bratrů známo, vyplývá, že matka si otevřela obchod s potravinami, aby rodinu udržela nad vodou. Otec, nejprve horník, později dělník v pekárně, příliš nevydělával.

Oba bratři postupně otevírali jednu prodejnu za druhou, v padesátých letech minulého století už jich měli 13 - zárodek pozdějšího řetězce ALDI.

Únos odečtený z daní

Theo Albrecht musel ve svém životě čelit i jedné nepříjemné zkušenosti - únosu. Na počátku 70. let na dva týdny zmizel a na svobodu se dostal až po složení výkupného: sedmi milionů dolarů. Později velmi spořivý Theo žádal po německém státu, aby si zaplacené výkupné mohl odečíst z daní.

Bratři Albrechtové si postupně rozdělili německý trh - Theo ovládal sever, Karl jih. Ke konci společné kariéry se rozešli ve zlém. Karl nesouhlasil s tím, že se Theo pustil do cenové války s konkurencí (Wall-martem), protože cenovou válku odnesla i Karlova část obchodní sítě.

Jak jednoduché a úsporné byly jejich obchody, takový byl údajně i jejich život. Ještě před deseti lety byli oba mezi pěti nejbohatšími lidmi světa. Žebříčkem Forbesu sice postupně klesali níž a níž, ale to spíš proto, že ostatní z jiných oborů podnikání bohatli rychleji.

V roce 2010 zůstal v první desítce boháčů už pouze Karl, Theo klesl do druhé desítky.

 

Právě se děje

Další zprávy