Zemřel princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Bylo mu 99 let

Zahraničí Zahraničí
9. 4. 2021 13:04
"S hlubokým zármutkem Její veličenstvo oznamuje smrt svého milovaného manžela, prince Philipa, vévody z Edinburghu. Zemřel pokojně dnes ráno ve Windsoru," oznámila v pátek královská rodina na twitterovém účtu. 
Princ Philip. | Video: Reuters

Princ Philip pobýval od letošního února do března v londýnské nemocnici kvůli nevolnosti a blíže neupřesněné infekci. Na začátku března Buckinghamský palác informoval, že vévoda úspěšně podstoupil proceduru kvůli předchozím srdečním problémům. Propuštěn byl 16. března.

Philip královnu provázel celou její 69 let dlouhou vládou, nejdelší v historii Británie. Získal si za tu dobu pověst tvrdého muže a hrál klíčovou roli při modernizaci monarchie v období po druhé světové válce. "Byl mou oporou a zůstal jí po celé ty roky," ocenila Alžběta II. svého muže v projevu k 50. výročí jejich svatby v roce 1997. Také jejich sňatek je nejdelší v historii britských monarchů a podle serveru BBC patří Philipovi titul "nejdéle sloužící královský choť". 

Zatímco pětadevadesátiletá panovnice nadále vykonává své královské povinnosti, princ se v posledních letech na veřejnosti prakticky neobjevoval, z veřejného života se stáhl v roce 2017. Během pandemie covidu-19 trávil čas v izolaci, zejména ve Windsoru. Společně s Alžbětou II. byl na začátku tohoto roku proti covidu-19 očkován.

"Je to jeden z posledních přeživších v této zemi, kteří sloužili ve druhé světové válce. V depeších z té doby se píše o jeho statečnosti," ocenil zesnulého manžela královny britský premiér Boris Johnson. Získal si podle něj náklonnost celých generací nejen ve Velké Británii, ale po celém světě a "inspiroval životy nespočetně mladých lidí". "Dnes truchlíme společně s královnou," dodal britský premiér.

Za službu vlasti Philipa ocenil také lídr opozice Keith Starmer. "Nejvíc si ho budeme pamatovat pro jeho mimořádnou oddanost a loajalitu královně," prohlásil.

Philip se narodil na řeckém ostrově Korfu 10. června 1921 jako princ řecký a dánský. Jeho předci byli ale z Dánska, Německa a Británie, jeho matka byla pravnučkou slavné královny Viktorie. Z Řecka musela rodina kvůli převratu v roce 1922 utéct, a tak Philip vyrůstal ve Francii, Německu a v Británii. Studoval na internátní škole Gordonstoun ve Skotsku, kam poslal i své syny. Později nastoupil jako kadet k britskému námořnictvu. 

V pouhých osmnácti letech si začal dopisovat s tehdy třináctiletou Alžbětou, která později prozradila, že šlo o lásku na první pohled. Svatba se konala 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství, pět let před nástupem Alžběty na trůn. Pár měl čtyři děti, osm vnoučat a 10 pravnoučat. Jejich prvorozeným synem je princ Charles, bývalý manžel princezny Diany.

K úmrtí se vyjádřila i skotská premiérka Nicola Sturgeonová. "Posílám královně a její rodině svou osobní a nejhlubší soustrast, i ve jménu skotské vlády a obyvatel," napsala na Twitter. Britské politické strany mezitím v reakci na zprávu pozastavují kampaň před místními volbami. Ty se konají na začátku května. 

Video: V populárním seriálu Koruna ztvárnil prince Philipa herec Tobias Menzies

Nejpůsobivější scéna prince Filipa ve 4. řadě seriálu Koruna. Roli manžela královny Alžběty získal Tobias Menzies | Video: Netflix
 

Právě se děje

před 4 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy