Stál 74 let po boku královny. Oblíbený princ Philip proslul smyslem pro humor

Martin Novák Martin Novák
9. 4. 2021 13:28
Sedmdesát čtyři společných let by oslavili v listopadu královna Alžběta II. a princ Philip. Manželé byli od roku 1947. V pátek Buckinghamský palác oznámil, že vévoda z Edinburghu, otec následníka britského trůnu, zemřel ve věku nedožitých sta let.
Královna Alžběta si prince Philipa vzala v roce 1947. Sledujte, jak bok po boku stárli společně | Video: Associated Press

Jeho tvář patřila ke všem oficiálním akcím britské královny a královského dvora až do května 2017, kdy se oficiálně vzdal svých povinností.

Pro média byl Philip vděčným soustem pro jeho drsný humor a občasná faux-pas. Slavný je jeho výrok z roku 1966, že britské ženy neumějí vařit.

Královna Alžběta II. a princ Philip v roce 2012.
Královna Alžběta II. a princ Philip v roce 2012. | Foto: Reuters

O dvacet let později řekl na návštěvě Číny britským studentům, že pokud tam zůstanou déle, zešikmí jim oči. Jednoho z původních obyvatel Austrálie se zeptal, jestli stále hází šípy. Když v roce 2002 hovořil s policistkou v neprůstřelné vestě, řekl jí, že vypadá jako sebevražedný útočník.

Příhod a vtipů spojeným s princem Philipem je mnoho, ale jeho dětství a dospívání přes "urozený" původ veselé nebylo.

"Považuji se za Skandinávce"

Narodil se jako princ řecký a dánský na ostrově Korfu. Philipův otec byl rok po jeho narození obviněn ze zrady v řecko-turecké válce. Jeho strýc král Konstantin byl donucen opustit řecký trůn.

Rodina odešla do exilu a usadila se nejprve u Paříže. Na začátku třicátých let se všechny čtyři Philipovy starší sestry vdaly do Německa. Jejich manželé byli vesměs spojeni s nacistickou stranou NSDAP, což byl důvod, proč v roce 1947 nebyli pozváni do Londýna na královskou svatbu bratra a princezny Alžběty. Bylo přece jen příliš brzy po válce.

V roce 1992 Philip mimořádně souhlasil s rozhovorem pro deník Independent. V něm řekl, jak se dívá na svůj vlastní původ.

"Považuji se za Skandinávce. Především za Dána. Doma jsme hovořili anglicky. Řecky jsem uměl trochu. Někdy konverzace v rodině přešla do francouzštiny a příležitostně do němčiny, protože jsme měli německé příbuzné," vysvětlil.

Philip vstoupil v roce 1938 do britského námořnictva. Měl výborné hodnocení z výcviku. Do války zasáhl o tři roky později na lodi HMS Valiant v boji s italským námořnictvem u mysu Matapan na poloostrově Peloponés. U břehů svého rodného Řecka.

Tolerantní královna

Válku končil v hodnosti nadporučíka. Alžbětu, se kterou se znal od jejich třinácti let, kdy se poprvé potkali na námořní akademii Britannia v Dartmouthu, požádal o ruku v roce 1946.

Král Jiří VI. měl tehdy podmínku: aby oficiálně oznámil zasnoubení, až bude Alžbětě jedenadvacet. Na svatbě 20. listopadu 1947 měli novomanželé dort vysoký 2,7 metru a vážící 226 kilogramů. Rok poté se narodilo první ze čtyř dětí - princ Charles.

Philip se stal po smrti Jiřího VI. nejen manželem královny, ale také otcem budoucího krále. Podle oficiálních záznamů byl patronem, prezidentem nebo členem více než 780 organizací.

Když se prince jednou novináři zeptali na příčinu úspěchu jejich manželství, prohlásil: "Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance."

Philipa v posledních letech trápily zdravotní obtíže, už od roku 2011 proto omezil počet svých oficiálních povinností. Koncem roku 2011 byl hospitalizován kvůli voperování cévního implantátu, v srpnu 2012 pak z důvodu infekce močových cest. O rok později podstoupil operaci břicha.

Video: Životní milníky prince Philipa

Sestřih důležitých životních okamžiků prince Philipa, vévody z Edinburghu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Po zřícení části obytného domu u Miami se pohřešuje 51 lidí, řekla místní činitelka televizi CNN. Podle starosty počet obětí pravděpodobně naroste.

Další zprávy