Zemřel fyzik Ben Abeles, jedno z Wintonových dětí. Jeho vynález pohání družice

ČTK ČTK
15. 12. 2020 14:30
Ve věku 95 let zemřel v Británii fyzik Benjamin Abeles, který pocházel z českožidovské rodiny a v mládí žil v Praze. Před druhou světovou válkou se dostal do Británie v transportu židovských dětí, který zorganizoval Nicholas Winton.
Zemřel Benjamin Abeles (vpravo), fyzik, který je jedním z židovských dětí, které z Československa zachránil Nicholas Winton (vlevo).
Zemřel Benjamin Abeles (vpravo), fyzik, který je jedním z židovských dětí, které z Československa zachránil Nicholas Winton (vlevo). | Foto: ČTK/Mundil Stanislav

O Abelesově úmrtí informoval v pondělí na facebooku jeho syn, upozornil server iDnes.cz. Abeles, kterému Češi říkali také Bedřich, vyvinul zdroj energie pro vesmírné sondy, který se používá dodnes.

Benjamin Abeles zemřel v pondělí v noci ve věku 95 let v Leicesteru v Anglii, napsal v pondělí na facebooku David E. Abeles. Díky mým prarodičům Selmě Kronbergerové a Ernstu Abelesovi, Nicholasi Wintonovi a programu kindertransportů, se stal táta jedním z mála Židů své generace, kteří měli to štěstí a přežili německé nacisty, uvedl.

Abeles se narodil v roce 1925 ve Vídni českožidovské rodině a od roku 1933 žil v Praze. Druhou světovou válku přežil díky transportu zorganizovanému Nicholasem Wintonem a jeho spolupracovníky v Británii. Sloužil i u britského letectva. Po válce se vrátil do hlavního města osvobozeného Československa. Jeho rodina holokaust nepřežila.

Studia dokončil Abeles v Izraeli, kam vycestoval legálně v roce 1949. Jako fyzik se proslavil v USA, kam odjel v roce 1956. Spolu s kolegou Georgem Codym stál u objevu zdroje, který může družice napájet ve větších vzdálenostech od Slunce, kde už nefungují fotosolární články. V roce 1961 si nechal tento objev termoelektrického generátoru patentovat.

Abeles měl české, americké i izraelské občanství. "Táta byl skutečně přírodní živel, který cítil upřímnou empatii a solidaritu se všemi uprchlíky," uvedl Abelesův syn.

Nicholas Winton zorganizoval transporty, které z nacisty okupovaného Československa dopravily do Británie 669 židovských dětí. Záchraně dalších zabránila druhá světová válka. O Wintonově akci natočil režisér Matej Mináč dokument, jehož britské premiéry se v roce 2011 zúčastnil v Londýně i Abeles.

Video: V Anglii jsem nabrečela rybník, vzpomíná Ruth Hálová, jedno z posledních Wintonových dětí

"V Anglii na mě byli laskaví, ale stesk nešlo překonat," líčí "Wintonovo dítě" Ruth Hálová na besedě moderované novinářem Respektu Ondřejem Kundrou. | Video: Petr Končal, Bakala Foundation
 

Právě se děje

Další zprávy