Britové postaví sochu muži, který pomáhal Wintonovi. O jeho činu nevěděla ani rodina

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2020 11:17
V Británii chtějí postavit sochu Trevoru Chadwickovi, který v roce 1939 pomáhal Nicholasovi Wintonovi při záchraně židovských dětí z Československa. Pomník by měl stát v jihoanglickém městě Swanage, odkud Chadwick pocházel, informoval zpravodajský web BBC. Hotová by socha měla být již za dva roky.
Scéna z filmu o záchraně židovských dětí z Československa.
Scéna z filmu o záchraně židovských dětí z Československa. | Foto: Reuters

Nadace Trevora Chadwicka chce na pomník vybrat 80 000 liber (2,5 milionu Kč). "Na Hlavním nádraží v Praze je bronzová socha sira Nicholase Wintona. Mysleli jsme, že by bylo vhodné, abychom postavili podobný pomník Trevorovi v jeho rodném městě, abychom si tak připomněli málo známého hrdinu, který toho pro tolik lidí tolik udělal," uvedl předseda nadace John Corben.

Trevor Chadwick na archivním snímku se svým synem Charlesem v roce 1935.
Trevor Chadwick na archivním snímku se svým synem Charlesem v roce 1935. | Foto: Wikipedia / Public domain

Brit Nicholas Winton zachránil 669 židovských dětí, které odvezl vlaky z Protektorátu Čechy a Morava do Británie. Zachráněné děti po příjezdu přijaly místní rodiny. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Rodiny dětí většinou za války zahynuly.

Wintonovi pomáhala s organizováním takzvaných kindertransportů řada lidí včetně Trevora Chadwicka, Marie Schmolkové, Doreen Warrinerové, Beatrice Wellingtonové, Billa Barazettiho a řady dalších.

Chadwick zařizoval v nacisty okupované Praze transporty a všechna potřebná povolení. "Musel jednat s úřady, a jeho život tak byl ve velkém nebezpečí," uvedl Corben. Podle BBC také samotný Winton tvrdil, že skutečným hrdinou byl Chadwick, který na rozdíl od něj zůstával kvůli organizaci transportů v protektorátu.

Chadwickova příbuzná z městečka Swanage označila nápad na vznik sochy za "báječný". "Jen před několika lety jsem objevila, co udělal, a málem mě to porazilo," uvedla 67letá Annie Bridgerová. "Rodina je na něj velmi, velmi pyšná," dodala.

Chadwick zemřel v roce 1979. Jeho socha by měla stát nedaleko pomníku obětem války ve Swanage. Šéf nadace Corben doufá, že by to mohlo být již v roce 2022. Místní radnice uvedla, že iniciativu "bezvýhradně" podporuje. Park, ve kterém by měla socha stát, hodlá po Chadwickovi pojmenovat. Na jeho památku chce také zasadit strom.

Od narození hlavního organizátora akce na záchranu židovských dětí Nicholase Wintona právě v úterý uplynulo 111 let. Winton zemřel před pěti lety. Jeho narozeniny si dnes takzvaným doodlem, tedy obrázkem na hlavní straně, připomíná i vyhledávač Google.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy