Berlín - Byl jedním z mužů, kteří zásadně ovlivnili podobu současné Evropy. Zapsal se do dějin, když významně přispěl ke sjednocení - od války rozděleného - Německa.
Bývalý šéf západoněmecké diplomacie a dlouholetý předseda liberální FDP zemřel v kruhu rodiny v noci na pátek na selhání srdce. Bylo mu 89 let.
Němci muže, který s oblibou nosil žlutou pletenou vestu, ctili. Jak připomíná zpravodajský server Spiegel Online, osmnáct let šéfoval ministerstvu zahraničních věcí a vždy patřil k nejoblíbenějším německým politikům.
"Byl to velký státník," reagoval v prvním tiskovém prohlášení jeden z mluvčích současné německé vlády. "Osudy Německa spoluovlivnil tak jako málokdo."
Němci z východu dodnes vzpomínají zejména na projev, který Hans-Dietrich Genscher přednesl 30. září 1989 z balkónu západoněmecké ambasády na pražské Malé Straně.
Naslouchaly mu tehdy tisíce uprchlíků z NDR, kteří se přes Prahu snažili dostat do západního Německa a bivakovali na zahradě velvyslanectví.
Hans-Dietrich Genscher's greatest moment (goosebumps guaranteed). English translation below. https://t.co/nvNvnQZ2Xu
— Deborah Cole (@doberah) April 1, 2016
Řekl jim, že jejich cesta na západ je volná.
"Přišli jsme k vám, abychom vám sdělili, že dnes vaše vycestování…“ Konec věty slyšet nebyl - zanikl v ohlušujícím jásotu čtyřtisícového davu dole pod balkonem.
V roce 1992 se Genscher ze zdravotních důvodů stáhl ze všech politických funkcí. Do Prahy ale jezdil dál.
Byl přítelem bývalého českého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera i prezidenta Václava Havla.
Když Havel v prosinci 2011 zemřel, poskytl Aktuálně.cz rozhovor. "Václav Havel pro mne ztělesňuje Evropu, on pro mne znamená Evropu," řekl tehdy.
"Opakovaně jsem myslel na to, aby národy volily evropského prezidenta a aby se jím stal právě Václav Havel. Potom by totiž i ti poslední pochopili, že Evropa není jen politické a ekonomické společenství, ale že naši evropskou identitu formuje především kultura. Kultura, vůle po svobodě, humanismus a tolerance - to je poselství, které nám tu Václav Havel zanechal," dodal.
Na úmrtí bývalého ministra zahraničí mezi prvními reagoval šéf německých liberálů Christian Lindner. Hans-Dietrich Genscher byl podle něj "velký Evropan a velký Němec".
"Psal dějiny a ovlivnil naši zem," uvedl na Twitteru.
#Genscher hat Geschichte geschrieben und unser Land geprägt. Wir haben ihm viel zu verdanken. Unsere Trauer kann nicht größer sein. CL
— Christian Lindner (@c_lindner) April 1, 2016