Zemřel bývalý francouzský prezident Jacques Chirac, bylo mu 86 let

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 26. 9. 2019 13:27
Ve věku 86 let zemřel bývalý francouzský prezident Jacques Chirac. O jeho úmrtí informovala agentura AFP. Ve funkci hlavy státu působil mezi lety 1995 a 2007.
Televizní záběry Jacquese Chiraca během období jeho politické kariéry. | Video: Reuters

"Prezident Jacques Chirac odešel dnes ráno, pokojně a obklopen svou rodinou," řekl AFP politikův švagr.

Chirac patřil k politikům, kteří prosazovali vznik společné evropské měny euro. V roce 2003 hrál důležitou roli ve sporu s USA, když se postavil proti invazi do Iráku. Novým členským zemím Evropské unie včetně Česka, které válku podpořily, tehdy vzkázal, že "propásly příležitost mlčet".

"Říkal jsem prezidentovi Georgi Bushovi snad šestatřicetkrát, že dělá obrovskou chybu, když jde do války v Iráku. Nebylo to nic platné," vzpomínal prezident ve své knize memoárů.

Za jeho úřadování bylo také na základě referenda zkráceno funkční období francouzského prezidenta ze sedmi let na pět.

Po uplynutí svého funkčního období v roce 2007 Chirac prohlásil, že se vždy snažil jednat v zájmu Francie. "Pokud už nebudu prezidentem, budu se snažit jednat v jejím zájmu z jiné pozice," řekl v rozhovoru pro televizní kanál France 2.

Chirac byl také po odchodu z Elysejského paláce shledán vinným ze zneužití veřejných prostředků a v prosinci 2011 byl odsouzen k podmíněnému dvouletému trestu. Stal se tak vůbec prvním poválečným francouzským prezidentem, který byl soudem uznán vinným. Soud mu prokázal, že v době působení na pařížské radnici zaměstnával 28 osob, které za městské peníze pracovaly pro jeho politickou stranu Sdružení pro republiku, nebo dokonce vůbec žádnou práci neodváděly.

Ve funkci prezidenta navštívil Chirac dvakrát Českou republiku, poprvé přijel v dubnu 1997 na oficiální návštěvu, při které mu prezident Václav Havel udělil Řád bílého lva první třídy s řádovým řetězem. Podruhé se pak v listopadu 2002 zúčastnil v Praze summitu Severoatlantické aliance, který mimo jiné rozhodl o pozvání Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Rumunska, Slovenska a Slovinska do NATO.

Francouzský exprezident dlouhodobě trpěl zvýšeným krevním tlakem a měl v posledních letech problémy se zrakem a častými migrénami. Před zvolením hlavou státu byl starostou Paříže a předtím vykonával také funkce premiéra či ministra vnitra.

Na Chiracovo úmrtí reagovala i francouzská politická scéna. Národní shromáždění už exprezidenta uctilo minutou ticha, kterou vyhlásil jeho předseda Richard Ferrand, když přerušil schůzi dolní komory parlamentu.

Úctu zemřelému projevili i jeho někdejší političtí odpůrci. Šéfka krajní pravice Marine Le Penová na něj vzpomíná jako na "prezidenta, který byl schopen se postavit šílenství války v Iráku, čímž znovu navázal na tradiční francouzskou pozici vyvažování a diplomacii".

Dosluhující šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker prostřednictvím své mluvčí vzkázal, že přišel o blízkého osobního přítele. "Předseda nenalézá slova k vyjádření svého zármutku," řekla mluvčí komise Mina Andreevová.

Jacques Chirac mluví o svém odchodu z Elysejského paláce v roce 2007:

 

Právě se děje

Další zprávy