Bývalý vládce strávil většinu z posledních let ve vojenské nemocnici v Káhiře. Za svůj život přestál nejméně šest pokusů o atentát, z úřadu ho nakonec donutily odejít miliony Egypťanů za takzvaného arabského jara. Inspirováni změnami v nedalekém Tunisku požadovali převážně mladí lidé v ulicích Káhiry a dalších egyptských měst demokratizaci země.
Po masových protestech se k němu zády obrátila i armáda, která následně v Egyptě převzala moc.
Mubarak byl obviněn z vraždy stovek demonstrantů, zneužití moci, plýtvání veřejnými prostředky a z nezákonného obohacování a v červnu 2012 odsouzen k doživotnímu vězení za podíl na smrti demonstrantů. Soud ho ale nakonec před třemi lety zprostil většiny obvinění a propustil.
Politik se narodil 4. května 1928. V Egyptě a později v Sovětském svazu získal vojenské vzdělání a na začátku 70. let se stal vrchním velitelem egyptského letectva, za které bojoval například v jompkipurské válce proti Izraeli. Mezi lety 1975 až 1981 působil jako viceprezident svého předchůdce Anvara Sadata, po jeho zavraždění stanul v čele severoafrické země.
Nynější egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v úterý vyjádřil upřímnou soustrast a ocenil Mubarakovu vojenskou službu za války v roce 1973. Svého předchůdce označil za "válečného hrdinu". Tématu Mubarakova působení v prezidentské funkci se však vyhnul, poznamenala agentura AP.
"Hluboký zármutek" nad Mubarakovým skonem vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Prezident Mubarak, můj osobní přítel, své lidi dovedl k míru a bezpečí, k míru s Izraelem," uvedl Netanjahu.
Mubarak "zasvětil svůj život službě své domovině a problematice spravedlnosti ve světě," domnívá se předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, podle kterého se egyptský exprezident zajímal o záležitosti palestinského lidu.