Zemětřesení zabilo v Číně deset tisíc lidí

Red ZAH
12. 5. 2008 23:50
Otřesy měly sílu 7,8 stupně Richterovy škály
Obětí zemětřesení neustále přibývá
Obětí zemětřesení neustále přibývá | Foto: Reuters

Peking/Bangkok - Stovky kilometrů daleko byly cítit otřesy, které měly epicentrum v jihočínské provincii Sečuán poblíž velkého města Čcheng-tu.

Podle seizmologů šlo o zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy stupnice. Jeho následky jsou horší, než se původně myslelo.

Počet obětí neustále roste. V celém Sečuánu zahynulo v troskách svých domovů, škol či továren podle posledních zpráv na deset tisíc lidí. Oznámila to tamní regionální vláda.

Podle agentury Nová Čína zemřelo pak v jednom z tamních okresů (Bejčún-Kjang) na sedm tisíc lidí. V místě popadalo na osmdesát procent staveb. Ruiny domů ztěžují přístup záchranářů k postiženým a zraněným. Těch je nejméně deset tisíc.

V jediné oblasti provincie Sečuán zničily otřesy 80 procent budov.
V jediné oblasti provincie Sečuán zničily otřesy 80 procent budov. | Foto: Reuters

Desítky studentů nepřežily, když se na ně ve městě Čong-čching a v dalších částech postižené provincie zřítily budovy škol. Těch spadlo podle čínských úřadů hned několik.

Mnoho lidí zůstalo v sutinách nebo se pohřešuje.

Další oběti hlásí sousední provincie Kan-su.  

Třásly se domy i v Pekingu a Šanghaji. Nejvyšší čínská budova - Jinmao Tower v Šanghaji - byla evakuována.Lidé v Čcheng-tu a Pekingu v panice prchali z budov.

Letiště v Čcheng-tu je mimo provoz.

Obyvatelé Pekingu vyběhli z chvějících se budov do ulic.
Obyvatelé Pekingu vyběhli z chvějících se budov do ulic. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters byly otřesy cítit i v dalších zemích. Rozechvěly se například výškové budovy v thajské metropoli Bangkoku nebo ve vietnamské Hanoji.

Budovy se podle svědků chvěly ještě sedm minut po zemětřesení.

Podle prvních zpráv nebyla poškozena gigantická vodní přehrada Tři soutěsky na řece Jang c-ťiang ani ropná rafinérie ve městě Lančou, které leží nedaleko epicentra zemětřesení.

Poslední velké otřesy zasáhly Čínu v březnu. Měly sílu 7,2 stupnice Richterovy škály a nenapáchaly větší škody. Nynější zemětřesení je nejhorší za posledních třicet let.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy