* Zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály mělo epicentrum nedaleko hlavního města Haiti Port-au-Prince * Dosud nefunguje spojení s Haiti, z kusých zpráv je jasné, že škody jsou obrovské * Množství nezvěstných hlásí i mírové síly OSN, které na Haiti působí * Na místě by neměli být čeští turisté ani charitativní pracovníci
Port-au-Prince - Ostrovní stát Haiti, ležící ve Velkých Antilách v Karibském moři, zasáhlo v úterý v noci masivní zemětřesení.
Situace v místě je značně nepřehledná a kvůli rozsáhlému poškození telekomunikačních sítí není dosud znám rozsah škod.
Jisté však je, že otřesy, které přesáhly sedm stupňů Richterovy škály, si vyžádaly stovky, ne-li tisíce obětí. Světové agentury píší, že v troskách zřícených budov jedné z nejchudších zemí západní polokoule lze vidět množství mrtvých a zraněných.
Humanitární pracovníci z USA, kteří v místě působí, stihli pro CNN podat svědectví o tělech ležících na ulicích, jeden z nich situaci charakterizoval jako "úplnou katastrofu a chaos".
"Musí tu být tisíce mrtvých," nahlásil zástupce organizace Catholic Relief Services Karel Zelenka svým kolegům v USA před tím, než bylo zcela přerušeno telefonické spojení.
Zmar, kam se podíváš
Země se začala třást chvíli před soumrakem.
"Všechno se začalo chvět. Lidé křičeli. Domy se začaly hroutit. Je to naprostý zmar," popsal reportér Reuters Joseph Guyler Delva. "Teď je všude prach a trosky. Město je plné lidí, kteří v ruinách zoufale hledají příbuzné. Další se snaží vytáhnout, koho zrovna vidí."
"Celé město tone ve tmě. V ulicích sedí tisíce lidí, kteří nemají kam jít. Jiní pobíhají, teče jim krev, křičí, pláčou," hlásil zas zástupce organizace Food for the Poor Rachmaní Domersant.
Podle svědků se zřítilo množství hotelů, obchodů, kancelářských budov a nejméně jedna nemocnice. Poškozeny byly mimo jiné i budovy několika ministerstev a rezidence prezidenta, který ale i s manželkou vyvázl bez zranění.
Podle agentury Reuters je v rozvalinách také hotel Montana, populární mezi turisty z Evropy a USA. Na 200 hostů se pohřešuje.
Nezvěstní pracovníci OSN
Zřítila se i sídla mírových sil OSN, které na Haiti působí. I ta hlásí "velký počet" nezvěstných. Brazílie potvrdila smrt svých čtyř vojáků.
Šéf mírových sil Alain Le Roy řekl BBC, že nemůže říci nic přesně: "Bohužel nemáme zprávy, kolik lidí bylo v době otřesů v našich budovách." Potvrdil ovšem, že mezi nezvěstnými je i sám šéf mise na Haiti Hedi Annabi.
Až tři miliony zasažených
Epicentrum zemětřesení se nacházelo ve vnitrozemí, 15 kilometrů západně od hlavního města Port-au-Prince, kde žije na 750 tisíc lidí.
"Jeho malá hloubka - bylo v pouhých deseti kilometrech - zřejmě zvýšila ničivý potenciál otřesů," napsal americký Geologický úřad. Na zkáze se podepsala i chudoba Haiti; mnohé domy se staví nekvalitně jen z lehkých materiálů.
Expert Geologického úřadu Mike Blanpied odhaduje, že vzhledem k okolnostem zasáhlo zemětřesení až tři miliony lidí, většina z nich se ocitne bez střechy nad hlavou.
V Port-au-Prince a okolí žijí celkem čtyři miliony lidí.
Po hlavním úderu následovaly ještě silné dotřesy - o síle 5,9 a 5,5 stupně. Země se chvěla i v sousední Dominikánské republice, na jihovýchodě Kuby i na americké základně Guantánamo.
Jde zřejmě o nejničivější úder v oblasti za posledních dvě stě let. Ještě v noci panovala výstraha před možností vzniku ničivých přílivových vln, později bylo varování před tsunami odvoláno.
Čekání na špatné zprávy
Ambasadoři Haiti už začali svět žádat o pomoc. Připouštějí ovšem, že ji nyní neumí konkretizovat: v hlavním městě Port-au-Prince dosud nefungují sítě pevných ani mobilních operátorů.
"Potrvá nejméně dva až tři dny, než budeme přesně vědět, na čem jsme," odhadl haitský generální konzul v New Yorku Felix Augustin.
Fakta:
Ostrovní stát Haiti
- Stát leží ve Velkých Antilách v Karibiku.
- Ostrov objevil Kryštof Kolumbus roku 1492, pojmenoval jej Hispaniola.
- Nejprve byl španělskou kolonií pod názvem San Domingo, v roce 1697 zabrala východní část ostrova Francie.
- V letech 1791-1802 tu proběhlo velké povstání otroků, kteří se zmocnili celého ostrova, vyhlásili nezávislost a jejich vůdce se prohlásil císařem.
- Devatenácté století bylo ve znamení rozpadu a slučování ostrova, roku 1844 se východní část definitivně osamostatnila a vznikla Dominikánská republika.
- V letech 1915-1934 bylo Haiti fakticky okupováno USA.
- V letech 1957-1986 vládla v zemi smutně proslulá dynastie Duvalierů, po jejich svržení je země zmítána vojenskými puči.
- Vojenská junta byla na konci roku 1994 po nekrvavé vojenské intervenci USA donucena předat moc civilní vládě.
- Země patří nadále mezi nejchudší státy světa.
Zdroj: Státy a jejich představitelé, nakladatelství Libri
Barack Obama i šéfka diplomacie USA Hillary Clintonová, jejíž manžel - exprezident Bill Clinton - je vyslancem OSN právě pro Haiti, už pomoc nabídli. Vysílají v první fázi záchranáře.
Pomoc posílá i Světová banka, jejíž pobočka na ostrově byla rovněž zničena při otřesech. Do Port-au-Prince pošle expertní tým, který připraví plán obnovy.
Haiti je nejchudším státem hemisféry, zcela závislým na potravinové pomoci OSN. Zemi trápí také nestabilní politická situace a velká zločinnost. V posledních dvaceti letech zažilo jak krvavé převraty, tak intervenci amerických vojáků. Udržovat klid zde má nyní mise OSN Minustah.
Veřejné sbírky v Česku
Podle Jiřího Beneše z tiskového oddělení ministerstva zahraničí ČR je ochotna nabídnout pomoc i Česká republika. Čeká nyní na poptávku z druhé strany. Česko má na Haiti honorárního konzula, zatím se s ním však Praze kvůli spadlým telefonním linkám na ostrově nepodařilo spojit.
"Jakmile dostaneme konkrétní žádost, jsme připraveni pomoci," tvrdí Beneš.
Společnost Člověk v tísni poskytne Haiti okamžitou humanitární pomoc ve výši 300 tisíc korun. Zřízuje také veřejnou sbírku SOS Haiti, na kterou je možné přispívat převodem na účet (číslo účtu 4095 4095/0300) i skrze DMS (stačí zaslat text "DMS SOSHAITI" na číslo 87777). Sbírku vyhlásila i humanitární organizace Adra, číslo účtu je 4028 4028/0300 s variabilním symbolem 391 a dárcovská sms na číslo 87777 zní "DMS ADRA".
Pomoc chystá také humanitární organizace Charita. Podle Martina Zamazala, který pomoc na Haiti organizuje, se bude Charita soustředit hlavně na zásobení oblasti potravinami a léky a na pomoc lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou. Záchranářské práce a zdravotní pomoc by měly poskytovat vlády jednotlivých států. Poté, co bude zažehnána akutní humanitární katastrofa, se bude Charita soustředit na obnovení zničené infrastruktury.
Ministerstvo zahraničí i Asociace českých cestovních kanceláří nemají žádné informace o tom, že by byl v postižených oblastech nějaký český turista. Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) tam však své zástupce má. Dva čeští občané Eva Dostálová a Roman Musil neměli být v době zemětřesení ve městě, a tak jsou s největší pravděpodobností v pořádku, potvrdit to ale nelze, protože není funkční telefonické spojení.
Větší obavy má, ale Martin Zamazal z ACHO o místního spolupracovníka, se kterým se nyní není možné telefonicky spojit, a který bydlel přímo na zničené hlavní třídě Port au Prince.