Počet mrtvých v Maroku už přesáhl 1300. Dvě třetiny zraněných jsou v kritickém stavu

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2023 21:44
Na 1305 mrtvých a přes 1800 zraněných, z toho přes 1200 v kritickém stavu, se podle dnešní večerní informace marockého ministerstva vnitra zvýšila bilance pátečního zemětřesení v Maroku. Otřesy poškodily budovy ve velkých městech a od Rabatu po Marrákeš vyhnaly lidi do ulic. České ministerstvo zahraničí nemá informace o obětech z řad českých občanů. Večer Maroko vyhlásilo třídenní státní smutek.

Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce 18,5 kilometru, zhruba 70 kilometrů jihozápadně od Marrákeše a 60 kilometrů severovýchodně od města Tarúdant. Nejblíže epicentru se nachází Marrákeš. Ve staré části tohoto města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, se zřítily některé budovy a místní televize ukazovala snímky spadlého minaretu s troskami ležícími na rozbitých autech. Ještě před příjezdem těžké techniky se lidé snažili rozebírat sutiny rukama, píše agentura Reuters.

Marocká vláda k záchranným operacím zmobilizovala záchranné složky i armádu. Do horských oblastí dopoledne mířily nákladní vozy s dekami, polními lůžky a osvětlením, které nespoléhá na elektřinu. Záchranné práce v oblasti zpomaluje nejen horský terén, ale také dopravní zácpy a kamení sesuté na silnice.

Otřesy byly silně cítit také v Rabatu a Casablance, podle místního úředníka je však většina mrtvých v okolních špatně dostupných horských oblastech.V zasažené části podle stanice Al-Džazíra žije osm až deset milionů lidí, konkrétně jde o provincie Marrákeš, Azilál, Tarúdant, Sáfí a Varzázát.

"Země se třásla asi dvacet sekund. Dveře se samy otevíraly a zavíraly, když jsem se řítil z druhého patra," řekl agentuře Reuters Hamíd Afkir, který pracuje jako učitel v hornaté oblasti západně od epicentra poblíž města Tarúdant. Afkir poznamenal, že přišly ještě dodatečné otřesy.

Maročané zveřejňují neověřená videa, na kterých je vidět, jak se některé budovy mění v trosky. Turisté a další lidé natočili záběry zachycující evakuace restaurací v Marrákeši, zatímco z klubů zní dunivá hudba.

Nejsilnější zemětřesení za poslední roky

Podle českého cestovatelského systému Drozd je v zasažené zemi nyní zhruba 170 Čechů. České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že všichni jsou v pořádku včetně dvou, kteří se nacházeli přímo v pohoří Atlas a se kterými Černínský palác zprvu neměl spojení.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež pak uvedl, že ministerské statistiky nejsou kompletní. Přímo v Marrákeši je podle Papeže asi 80 Čechů "z toho zhruba polovina s cestovní kanceláří". Tito lidé se účastní firemní konference, všichni jsou v pořádku a ministerstvo zahraničí společně s kancelářemi organizuje jejich návrat do Česka. Velké cestovní kanceláře řekly, že jejich klienti se nacházejí několik set kilometrů od Marrákeše, nebo že žádné klienty v Maroku nemají.

Americká geologická služba USGS uvedla, že zemětřesení mělo v době úderu předběžnou sílu 6,8 stupně. Marocká Národní seismická monitorovací a výstražná síť naměřila sílu sedm stupňů.

Rozdíly v počátečních měřeních bývají podle agentury AP běžné. Oba údaje by ale znamenaly nejsilnější zemětřesení v Maroku za poslední roky. Ačkoli jsou zemětřesení v severní Africe poměrně vzácná, v roce 1960 dosáhly otřesy v okolí marockého historického přístavu Agadir síly 5,8 stupně a připravily o život tisíce lidéí.

Podle portugalského Institutu pro moře a atmosféru a alžírské Agentury civilní obrany, která dohlíží na reakci na mimořádné události, bylo páteční zemětřesení cítit až v Portugalsku a v Alžírsku.

Po katastrofálním zeměřesení v Agadiru v roce 1960 úřady změnily nařízení týkající se výstavby budov v Maroku. Mnoho objektů, zejména venkovských, však ani dnes nedokáže odolat silným otřesům půdy.

Svět chystá pomoc

Představitelé řady zemí, včetně lídrů USA, Číny, Ruska, Francie, Německa nebo Turecka, prostřednictvím oficiálních prohlášení nebo sociální sítě X, bývalého Twitteru, vyjádřili Maroku soustrast. Mnozí oznámili, že chystají pomoc. Připraven k odletu do Maroka by brzy mohl být speciální tým českých hasičů, který je zaměřený na vyhledávání v sutinách. Desítky až stovky záchranářů chystá například Izrael, Tchaj-wan nebo Turecko. Terénní pracovníci podle médií čekají na oficiální žádost o pomoc marocké strany.

"S velkým zármutkem sleduji následky ničivého zemětřesení v Maroku. Vyjadřuji soustrast rodinám obětí a přeji to nejlepší těm, kdo přišli o své domovy. Česká republika je připravena poslat do Maroka potřebnou pomoc," napsal na internetu český premiér Petr Fiala.

"Hlubokou soustrast" projevil podle agentury AFP také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, španělský premiér Pedro Sánchez nebo předseda Evropské rady Charles Michel. Prezident Finska Sauli Niinistö, čínský prezident Si Ťin-Pching nebo slovenská prezidentka Zuzana Čaputová adresovali dopis marockému králi Muhammadu VI.

Nejvíce lidí zahynulo při zemětřesení na severu Afriky v roce 1716 v Alžíru

Na severu Afriky bylo nejtratigčtější zemětřesení v roce 1716, tehdy zemřelo na 20 tisíc lidí. Toto zemětřesení bylo cítit až v Katánii a Syrakusách na italském ostrově Sicílie. Nejničivější africké zemětřesení ve 20. století pak bylo v marockém Agadiru v roce 1960, kdy zahynulo na 12 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy