Zeman v Šanghaji navštívil buddhistický chrám

ČTK ČTK
5. 9. 2015 14:45
V chrámu Ťing-an prezident zapálil vonnou tyčinku a pokusil se rovněž vhodit minci do kovové třínožky na nádvoří chrámu.
Ivana Zemanová a Miloš Zemana při prohlídce buddhistického chrámu.
Ivana Zemanová a Miloš Zemana při prohlídce buddhistického chrámu. | Foto: ČTK

Šanghaj - Prezident Miloš Zeman se v sobotu v čínské finanční metropoli Šanghaji zúčastnil podpisu významných smluv, které uzavřela čínská investiční skupina CEFC s českým leteckým přepravcem Travel Service, pivovarem Lobkowicz a mediální skupinou Médea, v nichž se CEFC chystá převzít podíl. Zeman rovněž navštívil buddhistický chrám Ťing-an a také známou televizní věž zvanou Perla Orientu.

V chrámu Ťing-an prezident zapálil vonnou tyčinku a pokusil se rovněž vhodit minci do kovové třínožky na nádvoří chrámu. Lidé do chrámu chodí darovat mince a modlit se za finanční úspěch. Chrámový komplex, který stojí skryt mezi výškovými budovami centra Šanghaje a má několikasetletou historii, byl poměrně nedávno rozsáhle renovován, protože za kulturní revoluce sloužil jako továrna na výrobu plastů.

V Televizní věži vyvezl prezidenta výtah do vyhlídkového patra ve výšce 263 metrů, kde se nachází jedna z 15 pozorovatelen, z nichž nejvyšší Vesmírný modul je 350 metrů nad zemí. Perla Orientu, dostavěná v roce 1994, byla několik let nejvyšší stavbou Číny, než ji překonala budova šanghajského Světového finančního centra.

Prezident obdivoval především výhled na čtvrť Pchu-tung, která byla ještě v polovině 20. století nejchudší částí Šanghaje se slumy a nevěstinci, ale v posledních letech se proměnila v supermoderní čtvrť s velkolepými mrakodrapy bez nadsázky srovnatelnou s newyorským Manhattanem.

V neděli prezident cestu do Číny ukončí plavbou po vodním kanále v malebném městě Wu-čen a jednáním s představiteli provincie Če-ťiang.

 

Právě se děje

Další zprávy