Země má jedny z nejrozsáhlejších ploch deštných pralesů na celé zemi. Cizí firmy úmyslně porušují zákony, místo aby se podílely na projektu trvale udržitelné těžby, a vláda Papuy-Nové Guiney proti tomu nic nedělá, uvádí ve své zprávě organizace Forest Trends.
Mnoho důkazů o ilegální těžbě organizace získala mimo jiné ze zpráv vydaných místní vládou, které podpořila Světová banka. Deštné pralesy jsou káceny nesystematicky, většinou společnostmi z Malajsie.
Zpráva uvádí, že většina dřevorubců a dalších pracovníků nepochází z ostrova, ale firmy si je přivážejí. Místní obyvatelé tak z těžby svých přírodních zdrojů nemají takřka žádný zisk.
Většina dřeva je exportována do Číny, kde se z něj dělají výrobky pro západní trhy. Organizace doufá, že tlak zákazníků z těchto západních zemí dokáže praktiky těžařů omezit.
Existující zákony Papuy by měly být dostačující, složitější to je však s jejich dodržováním v praxi. Organizace varuje, že pokud těžba bude postupovat současným tempem, Papua-Nová Guinea příjde o své cennější přírodní bohatství už během deseti let.