Největší šanci najít na ostrově práci mají lékaři a programátoři. Někteří však podotýkají, že i v Irsku by se spíše hodil minulý čas. Pracovníků z východní Evropy den ode dne přibývá a kdo zaváhal a s cestou otálel se vrací zpět domů s nepořízenou.
"Do Dublinu jsem přijel v lednu s tím, že pokud se mi nepodaří najít rychle práci, vrátím se zpět. V práci na mě byli ochotni počkat, což bylo jediné mé štěstí. Po desítkách neúspěšných pohovorů v agenturách jsem se nakonec rozhodl pro návrat," popisuje svůj neúspěch programátor Tomáš Beneš.
To, že hledání práce není žádná legrace potvrzuje také Jana Weissová, momentálně pracující jako hygienička ve firmě Fresh Wals.
"Ještě než najdete nějakou práci, utratíte spoustu peněz za nájem, jídlo, telefon, internet nebo jízdné. Řada lidí s tím nepočítá a po prvotním neúspěchu se vrací zpět do Čech," říká Jana.
"Ani agentury nereagují hned a najít práci bez znalosti angličtiny je hodně těžké. Vstupnímu pohovoru se nikde nevyhnete," dodává.
Nejvíce překážek čeká na lékaře
Pokud si v Irsku hledáte práci jako lékař nebo jiný zdravotní personál, čeká vás problémů ještě mnohem víc.
"Každý, kdo chce vykonávat lékařskou praxi v Irsku se musí registrovat u Lékařské rady a zaplatit přibližně kolem 300 euro. To, že musíte doložit vzdělání a praxi je samozřejmostí," říká Jan Klíma, který do Irska zamířil před více než rokem a nyní pracuje v jedné z dublinských nemocnic.
A k dalším pořadavkům samozřejmě patří jazykové znalosti. Některé nemocnici tak mohou požadovat potvrzení o jazykové způsobilosti, nebo si Vás alespoň vyzkouší. "Lékař, který nerozumí, je v nemocnici úplně na nic," dodává Jan.
Lehký život počítačových expertů
To programátoři mají v Irsku lehčí život. Více než angličtiny se u nich cení znalosti jiných jazyků (počítačových) a práce na ně obrazně čeká, nebo v minulosti určitě čekala, na každém kroku.
"Po pár pohovorech v personálních agenturách, kde mi na stůl položili nepříliš komplikované testy, se mi ozvala jedna dublinská společnost. Vše šlo docela rychle. Za čtrnáct dní jsem našel práci a do měsíce od příjezdu na ostrovy začal pracovat," komentuje své začátky programátor Pavel Ptáček, který nepopírá, že hlavním důvodem jeho cesty do Irska byly finance.
"Za tutéž práci v Čechách bych si vydělal mnohem míň penež, takže jsem sem přijel hlavně kvůli nim. Předpokládám, že zde zůstanu ještě tak rok a vrátím se zpět," dodává.
Obdobnou práci i s možností růstu by totiž určitě našel i doma. "Není to tu žádné terno. Kdo jede do Irska s tím, že se něco nového naučí, má většinou smůlu. Práce je všude stejná a obdobné možnosti máte i v Čechách."
Jestli s tím souhlasí také Jan jsem se nedověděla. Situaci v českém zdravotnictví odmítl komentovat. "Nemám přehled a navíc je to citlivé téma," prohlásil. Podle statistik si však lékaři v Irsku nemohou na finanční ohodnocení stěžovat. Mnohonásobně překračuje průměrné platy českých lékařů.
Nejsme tu natrvalo
S prací v Irsku je Jan zatím spokojen, i když ani on zde nehodlá zůstat natrvalo. "Mám celou rodinu v Čechách, takže předpokládám, že jednou se určitě vrátím," říká.
Na nedostatek českých známých si však nikdo z nich nemůže stěžovat. Buď přijeli s rodinami, kamarádi nebo si našli české spolubydlící.
"Čechů a Slováku je v Dublinu a v Irsku vůbec spousta. Jsou tu dokonce dvě české hospody - Living Room a Czech Inn, kde se s vychlazenou Plzní a svíčkovou na talíři můžete podívat třeba na některý z pořadů ČT2," uzavírá náš rozhovor Jana.