Tokio - Japonská vláda dnes nečekaně oznámila, že ukončila desítky let trvající zákaz pohybu osob mezi Japonskem a Severní Koreou.
Rozhodla se k tomu poté, co severokorejský diktátor Kim Čong-il přislíbil vyšetřování několika únosů japonských občanů, kterých se v minulosti dopustili agenti severokorejské tajné služby.
Tokio rovněž umožní letecké spojení mezi Japonskem a Severní Koreou. Po dvoudenních rozhovorech mezi Japonci a Severokorejci to oznámil japonský ministr zahraničí Masahiko Komura.
Třináct zmizelých
"Severokorejská strana přislíbila, že vnese světlo do všech únosů," uvedl ministr.
Agenti unesli do Severní Koreje nejméně třináct Japonců v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století.
Nejznámější je případ teprve třináctileté Megumi Jokotové, kterou Severokorejci unesli v roce 1977 v přístavním městě Niigata.
O mnoho let později vrátili do Japonska její ostatky, ale testy DNA ukázaly, že jde o tělo jiné osoby.
Japonsko podmiňovalo zlepšení vztahů s komunistickým režimem Pchjongjangu vyřešením otázky svých unesených občanů.
Ministerstvo zahraničí ale sdělilo, že v platnosti zůstává zákaz lodní dopravy mezi oběma zeměmi a také embargo, uvalené na dovoz severokorejského zboží do Japonska.
- Přečtěte si: Unesli ji před třiceti lety. Vrátí se domů ?
V minulosti Severní Korea dodávala do Japonska především ryby.
Bomba pro Japonsko
Tokio sankce vůči režimu Kim Čong-ila zpřísnilo po podzemním testu jaderné bomby, který Severní Korea provedla v říjnu 2006. Japonci se obávali, že zbraň je určena právě proti nim, protože severokorejský režim ve své propagandě vykresluje jako největší nepřátele USA a Japonsko.
Pchjongjang loni na summitu v Pekingu slíbil, že se vzdá jaderné programu výměnou za ekonomickou a humanitární pomoc Spojených států a Jižní Koreje.