Bangui - Od začátku povstání v prosinci loňského roku již uprchlo ze Středoafrické republiky 37 000 lidí a další stále utíkají, zejména na sever Konga, do Čadu a Kamerunu. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC s odvoláním na údaje Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Středoafričtí rebelové sdružení do koalice Séléka minulý měsíc dobyli středoafrickou metropoli Bangui, čímž porušili lednové příměří. Povstalci svrhli prezidenta Françoise Bozizého, kterého obviňovali, že nedodržuje dříve uzavřené mírové dohody. Bozizé uprchl do Kamerunu a požádal o azyl v Beninu.
Prezidentem se prohlásil vůdce rebelů Michel Djotodia, který sestavil takzvanou vládu národní jednoty.
Uprchlíci podle prohlášení UNHCR opouštějí především metropoli Bangui a další města jako Bangassou, Rifai a Zemio na jihovýchodě země při hranicích s Kongem.
Za poslední čtyři měsíce muselo kvůli nepokojům, kromě uprchlíků mířících do zahraničí, opustit své domovy 173.000 lidí, kteří zůstali v zemi.
"Mnozí opouštějí domovy ve spěchu a nejsou schopni vzít si s sebou osobní věci. Lidé buďto nemají, kde složit hlavu, anebo se uchylují k jiným rodinám, které však samy žijí v mimořádně nuzných podmínkách," uvedl mluvčí UNHCR Adrian Edwards.