Že Ježíš neměl ženu? Nalezený papyrus to zpochybňuje

Martin Novák Martin Novák
19. 9. 2012 16:55
Profesorka teologie z Harvardu získala fragment ze 4. století od neznámého sběratele
Ježíšova socha v Polsku.
Ježíšova socha v Polsku. | Foto: Reuters

Řím - Křesťanská tradice praví, že Ježíš nebyl ženatý, ale profesorka teologie z Harvardské univerzity se snaží dokázat, že raní křesťané o tom v prvních desetiletích a staletích víry nebyli zcela přesvědčeni.

Na konferenci v Římě představila pozoruhodný útržek papyru. Je napsán v koptštině. Jazyce egyptských křesťanů, který používá řecká písmena. Pochází ze čtvrtého století, ale jde pravděpodobně o opis starší řecky psané verze ze druhého století.

Na papyru se píše o Ježíšově ženě. "Ježíš jim řekl, má ženu," stojí psáno na fragmentu.

Profesorka Karen Kingová netvrdí, že jde o důkaz Ježíšova manželství. Ale říká, že původně křesťané mohli být přesvědčeni o tom, že ženatý byl.

"Křesťanská tradice má za to, že ženatý nebyl, ačkoliv neexistuje žádný důkaz, o který by se toto tvrzení opíralo," uvedla Kingová pro agenturu Reuters.

Turínské plátno.
Turínské plátno. | Foto: Reuters

Papyrus mohli spatřit účastníci desáté mezinárodní konference koptských studií v italské metropoli. Znalci prozkoumali papyrus, inkoust i použitý jazyk. Ověřovali vše pomocí moderní techniky a došli k závěru, že skutečně pochází ze čtvrtého století.

Nejde tedy o žádné druhé Turínské plátno, které většina odborníků nepovažuje za věc, která pochází z období Ježíšova života.

Není ale úplně jasné, jak se cenný papyrus do dnešních dní zachoval a kde. Kingové ho předal soukromý sběratel, získal ho buď z Egypta, nebo ze Sýrie. Tento sběratel si ale přeje zůstat v anonymitě.

Jisté je, že o papyru se jako první zmiňoval už na počátku osmdesátých let minulého století egyptolog ze Svobodné univerzity v Berlíně Gerhard Fecht, který se k němu dostal a viděl ho. Mylně jej ale považoval za potvrzení Ježíšova manželství.

"Fragment jasně ukazuje na to, že alespoň někteří křesťané té doby se domnívali, že se Ježíš oženil, i když samozřejmě nejde o žádný důkaz, že ženatý byl," uvedla americká profesorka.

Na webových stránkách univerzity dále uvedla, že jméno autora koptského opisu asi zůstane neznámé.

Koptský text je patrně nejvýznamnějším nálezem pro dějiny křesťanství od roku 2007, kdy tým vedený režisérem Jamesem Cameronem uveřejnil filmový dokument o nálezu schránky s údajnými ostatky Ježíše a jeho rodiny.

Hrobku odkryli dělníci v roce 1980 při pozemních pracích na stavbě obytného domu. Archeologové nalezli schránky na kosti, mimo jiné s nápisy Ježíš, syn Josefa, a Juda, syn Ježíšův.

Čitelný byl také nápis Mariamene e Mara, což bylo podle filmařů skutečné jméno Máří Magdalény.

Odborné kapacity se neshodují v názoru, zda schránka na kosti má něco společného s Ježíšovou rodinou. Zajedno jsou jen v tom, že předmět pochází z té doby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy