Zděšení po masakru dětí. Asadovi hrozí totální izolace

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 5. 2012 12:00
Zmocněnec OSN pro Sýrii Kofi Annan letí za Bašárem Asadem, sejít se mají v úterý
Pohřbívání mrtvých v Húlá.
Pohřbívání mrtvých v Húlá. | Foto: Reuters

Damašek - Světu dochází trpělivost. Páteční masakr ve vesnici Húlá, kde zahynulo přes sto lidí, včetně nejméně 34 žen a 49 dětí, jednohlasně odsoudila Rada bezpečnosti OSN. Syrský režim tak možná ztratí i poslední oporu, kterou má v Rusku.

Přispět by k tomu měla cesta šéfa britské diplomacie Williama Haguea do Moskvy, kam přiletěl jednat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

"Naše postoje se od těch ruských v mnoha případech liší, ale Rusko Annanův plán podporuje a já doufám, že Moskva teď zdvojnásobí úsilí přimět Asadův režim, aby se tímto plánem řídil," prohlásil Hague před odletem do Ruska.

"Není v zájmu Ruska ani kohokoliv jiného na světě, aby Sýrie spadla do občanské války, což teď reálně hrozí," dodal Hague.

Moskva si ale se změnou postoje dává načas. První Lavrovova vyjádření se nesou v podobném duchu jako dřív. 

Lavrov tak podle agentury Reuters například znovu kritizoval země, které tvrdí, že pro Sýrii už není jiné řešení, než že se Asad vzdá moci.

Zbraně musejí složit obě strany, zopakoval Lavrov. "Je evidentní, že v tom zabíjení nevinných lidí mají prsty obě strany," prohlásil v pondělí na zvláštní tiskové konferenci.

Ministři zahraničí Ruska a Velké Británie Sergej Lavrov a William Hague.
Ministři zahraničí Ruska a Velké Británie Sergej Lavrov a William Hague. | Foto: Reuters

Rusko a Čína dosud v Radě bezpečnosti OSN rezoluce namířené proti Sýrii vetovaly.

Podle reportéra BBC v  Moskvě se bude Hague snažit Rusy přesvědčit, že právě teď je poslední příležitost, jak zajistit politickou transformaci bez toho, aby Sýrie sklouzla do otevřené občanské války.

Ruský chargé d'affaires Alexander Pankin se ale vyjadřuje zdrženlivě. "Stále není jasné, k čemu tam došlo a kdo koho vyprovokoval," řekl CNN.

Je to tsunami lží, reagoval Asadův zmocněnec

Podle pozorovatelů OSN ale páteční krveprolití v Húlá severozápadně od Homsu zahrnovalo "střelbu vládních tanků a dělostřelectva na obytnou čtvrť a zabíjení civilistů střelbou zblízka nebo hrubým fyzickým násilím."

Syrský režim účast na masakru odmítá a zopakoval to i syrský vyslanec při OSN Bašár Džáfarí, když obvinění vznesená syrskou opozicí označil za "tsunami lží". Civilisty podle něj nezabíjeli vojáci, ale teroristé.

Těla obětí masakru ve městě Húlá.
Těla obětí masakru ve městě Húlá. | Foto: Reuters

V syrských ulicích zatím dál umírají lidé. Jen v centru Hamá, kde se v neděli konala další protivládní demonstrace, bylo podle opozičních aktivistů zabito padesát lidí.

Na videoserveru YouTube se v neděli objevily záběry z protestů v dalších městech, například v Damašku, v Dará a Idlíbu.

Násilnosti a demonstrace proti prezidentu Bašáru Asadovi zmítají Sýrií už od března 2011 a podle odhadů si vyžádaly 10 tisíc životů.

 

Právě se děje

Další zprávy