Zázrak války objeven. Ponorka lokalizovala vrak lodi Musaši

ČTK ČTK
4. 3. 2015 14:00
Spoluzakladatel firmy Microsoft a filantrop Paul Allen našel vrak obří japonské válečné lodi Musaši, která se potopila v říjnu 1944 během bitvy s americkými silami o filipínský ostrov Leyete.
Spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen našel vrak obří japonské válečné lodě Musaši, která se potopila v říjnu 1944 během bitvy s americkými silami o filipínský ostrov Leyete.

Tokio - Spoluzakladatel firmy Microsoft a filantrop Paul Allen našel vrak obří japonské válečné lodě Musaši, která se potopila v říjnu 1944 během bitvy s americkými silami o filipínský ostrov Leyete. Podle agentury AP to oznámila Allenova reklamní agentura Edelman.

Objev jedné z největších bitevních lodí v dějinách byl oznámen v době, kdy se svět chystá na oslavu 70. výročí konce druhé světové války.

Japonská bitevní loď Musaši pod palbou amerických letounů během během bitvy v Sibuyanském moři 24. října 1944.
Japonská bitevní loď Musaši pod palbou amerických letounů během během bitvy v Sibuyanském moři 24. října 1944. | Foto: U.S. Navy National Museum of Naval Aviation

Agentura Edelman v prohlášení uvedla, že Allen a výzkumný tým na palubě jeho superjachty M/Y Octopus našli Musaši minulý víkend. Více než osm let poté, co pátrání po plavidle zahájili.

Allen loď označil za "inženýrský zázrak" - kvůli její technice a konstrukci.

Vrak se podařilo lokalizovat pomocí robotické ponorky, s níž tým propátrával dno. To, že jde o Musaši, prý ukázaly detailní záběry, které pořídila kamera s vysokým rozlišením umístěná na ponorce. Po prostudování snímků by to měli potvrdit japonští experti.

Musaši a její dvojče Jamato patřily k vůbec největším a zbraňově nejmocnějším lodím, jaké kdy byly postaveny. Byly dlouhé kolem 250 metrů a široké 40 metrů a jejich výtlak byl přes 72 000 tun.

K výzbroji patřily desítky kanonů různého kalibru, včetně děl ráže 46 centimetrů, která dokázala odpálit tunový projektil až na vzdálenost nevídaných více než 40 kilometrů.

Při potopení Musaši zahynula zhruba polovina z 2400 členů posádky. Jamato vydržela jen o půl roku déle, v dubnu 1945 ji ke dnu poslaly americké bombardéry. Zemřelo při tom 2475 členů posádky, zachránilo se jich jen 269.

 

Právě se děje

Další zprávy