Tokio - Že se zázrak odehraje právě tady, čekal málokdo. Japonskou provincií Mijagi se před deseti dny prohnala vlna tsunami, která za sebou zanechala obrovskou spoušť.
Nikde jinde v Japonsku není tolik zničených měst a vesnic, nikde jinde živly nezmařily tolik lidských životů.
Oficiální statistiky z víkendu sice mluví o 8450 mrtvých a 13 tisících pohřešovaných v celém Japonsku, podle odhadů úřadů v Mijagi ale jen v této prefektuře zahynulo přes 15 000 lidí.
Být mezi nimi měla i osmdesátiletá Sumi Abe a její šestnáctiletý vnuk Jin. Obří vlna je uvěznila v troskách jejich domu na jihu města Išinomaki, asi dva kilometry od ústí řeky. Tsunami tu s sebou brala vše, co jí stálo v cestě.
13. března příbuzní úřadům oznámili, že jsou Sumi a Jin nezvěstní.
Babička s vnukem měli štěstí v neštěstí. Dům se na ně zřítil v době, kdy byli oba v kuchyni. Pohrabali se až k ledničce, v níž zůstalo jídlo. Jogurty a další potraviny je udržely naživu.
Než je záchranný tým našel, musel šestnáctiletý mladík překonat ještě jednu překážku: Osmdesátiletá stařenka byla uvězněná pod těžkými kusy nábytku. Jin jí sám pomoci nedokázal, a tak musel najít někoho, kdo to zvládne.
Mladý muž se troskami prodral na střechu domu. Tam si ho všimli lékaři, které pak dovedl k uvězněné Sumi.
Podle japonské televize NHK sice oba byli schopni mluvit, vrtulník je ale ihned převezl do nemocnice. Jin byl silně podchlazený, jeho tělesná tepolota byla jen 28 stupňů Celsia. Navíc necítil levý kotník.
Zázračné nalezení přeživších povzbudilo všechny, kteří se ještě nevzdali naděje, že najdou své nezvěstné bližní.
Příběhů, jako je tento, je ale v Japonsku stiženém největší katastrofou od konce druhé světové války, jako šafránu. Televize a noviny nabízejí mnohem častěji o poznání smutnější čtení.
Třeba vyprávění Akihita Jamagučiho ze města Kamaiči pro televizní stanici CNN. Jeho 71letý otec zmizel v tsunami. Syn ho sice držel, ale voda byla silnější. Oba rodiče smetla přímo před jeho očima.
Akihitu zachránil strom, jehož se stačil zachytit.
Ani ti, kdo přežili, ale nemají vyhráno. Deset dní po katastrofě živoří až 425 000 lidí - včetně 100 000 dětí - v provizorních evakuačních centrech a příbytcích.
Nemají palivo, potraviny, dostatek toaletního papíru ani dětských plen. Děsí je zprávy o hrozící jaderné katastrofě v kolabující elektrárně Fukušima a čím dál delší seznam potravin, v nichž byla objevena radioaktivita.
Situaci v Japonsku jsme pro vás v sobotu i v neděli sledovali živě.
Nabízíme PŘEHLED toho nejdůležitějšího, co druhý víkend po zemětřesení a tsunami v Japonsku přinesl:
Počet mrtvých vzrostl v neděli na 8 450, nezvěstných je hlášeno 12 931. Statistiky z pondělka už mluví o 8649 mrtvých a 13 262 pohřešovaných. Obětí zřejmě bude přes 20 000.
Devět dní po tsunami byli v provincii Mijagi v troskách domu objeveni dva živí lidé.
V provizorních ubytovnách žije 360 000 až 425 000 lidí, včetně 100 000 dětí.
V havarované jaderné elektrárně Fukušima 1 se energetici stále snaží nastartovat chladící systémy poškozených reaktorů. Povedlo se stabilizovat reaktory 5 a 6, bloky 1 a 2 jsou připojeny k elektrickému vedení.
Fukušimské reaktory 3 a 4 stále nejsou pod kontrolou, nebezpečí jaderné katastrofy tedy - navzdory mírnému zlepšení - trvá.
V mléku, špenátu a řepce z prefektury Fukušima byla zjištěna radioaktivita. Japonská vláda počátkem týdne rozhodne, zda konzumaci a prodej potravin z okolí elektrárny Fukušima zakáže, nebo ne.
V Tokiu a dalších pěti prefekturách se radioaktivní jód objevil v pitné vodě. Zatím v množství, které není pro člověka nebezpečné. V okolí hlavního města zaznamenali zvýšenou úroveň radioaktivního záření.
Západní země přesouvají své ambasády pryč z Tokia.
Japonce vyděsily další následné otřesy o síle větší než 6 stupňů Richterovy škály.