Fanoušci i odpůrci Merkelové se chystají na její příjezd. Střetnou se nejspíš na Hradčanech

ČTK ČTK
19. 8. 2016 11:35
Německá kancléřka Angela Merkelová příští čtvrtek přijede do Prahy a oficiálně se sejde s prezidentem Milošem Zemanem i premiérem Bohuslavem Sobotkou. Na její příjezd se chystají nejen politici, ale i její příznivci a odpůrci. Příznivci Merkelové si na její vítání zamluvili například nábřeží Edvarda Beneše, Václavské náměstí, cestu z letiště nebo okolí ČVUT v Dejvicích. Setkání ale chystají i odpůrci kancléřky. Ti se sejdou na Loretánském náměstí poblíž Hradčan či Malostranském náměstí. Blok proti islamizaci svolává své příznivce k Pražskému hradu. Obě strany měly zájem o shromáždění na Hradčanském náměstí.
Miloš Zeman a Angela Merkelová.
Miloš Zeman a Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Praha – V době návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Praze chystají setkání její příznivci i odpůrci, včetně Bloku proti islamizaci. Na magistrát jich podle seznamu zveřejněného na jeho webu ohlásili devět. Merkelová přijede ve čtvrtek 25. srpna, sejde se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) i s prezidentem Milošem Zemanem. Na stejný den je naplánované shromáždění na podporu českého prezidenta.

Příznivci Merkelové si na její vítání zamluvili například nábřeží Edvarda Beneše, Václavské náměstí, cestu z letiště nebo okolí ČVUT v Dejvicích, kam kancléřka zamíří.

Na Loretánském náměstí poblíž Hradčan či Malostranském náměstí se sejdou odpůrci německé političky. Blok proti islamizaci svolává své příznivce k Pražskému hradu směrem od Jeleního příkopu nebo do dalších Dejvických ulic, které si nezamluvili příznivci Merkelové.

Obě strany měly zájem o shromáždění na Hradčanském náměstí. "Vzhledem k tomu, že se jedná o názorově protichůdná shromáždění, nezbylo než později oznámené shromáždění svolavatelem zakázat," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Na Hradčanském náměstí se tak oficiálně sejdou příznivci kancléřky, kteří shromáždění oznámili o čtyři dny dříve. Podle informací na Facebooku se tam ale chystají i její odpůrci.

Návštěva kancléřky v Česku se plánovala delší dobu. Česká diplomacie o ni usilovala v době českého předsednictví visegrádské skupině, které skončilo letos v červnu. Podle některých zdrojů Merkelová nepřijela také kvůli tomu, že země Visegrádu (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko) neprojevily dostatečnou solidaritu s uprchlíky a odmítaly jejich rozdělení do zemí EU podle kvót.

Český prezident opakovaně prohlašuje, že přijímání muslimských uprchlíků zvyšuje hrozbu terorismu, a vyzývá českou vládu, aby žádné migranty na své území nepouštěla. Zeman o tom chce s Merkelovou mluvit.

Merkelová naopak vede Německo k vstřícnosti vůči vlně běženců a požaduje totéž od dalších členských států EU. Ve středu kancléřka prohlásila, že uprchlíci do Německa nepřinesli islamistický terorismus, problém s těmito extremisty má země už mnoho let. Podle ní také k Německu patří i islám, dokud je vyznáván v souladu s ústavou.

 

Právě se děje

Další zprávy