Švýcar, který útočil ve vlaku nožem a ohněm, zemřel, stejně jako jedna cestující. Motiv není jasný

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2016 13:15
Útočník, který ve vlaku na východě Švýcarska zaútočil na cestující zapálenou hořlavou tekutinou a nožem, v nemocnici zemřel a policie tak stále nezná jeho motiv. Nepovažuje ale za pravděpodobné, že by šlo o teroristický čin. Kromě šestileté dívky utrpěli popáleniny či řezné rány 17letý mladík, 50letý muž a tři ženy; jedna z nich v nemocnici také zemřela. Sedmadvacetiletý Švýcar založil oheň ve vlakové soupravě u nádraží v Salez poblíž hranic s Lichtenštejnskem. Použil k tomu zatím blíže neupřesněnou hořlavinu a cestující také napadl nožem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Švýcarská policie stále nedokáže říci nic bližšího o motivu 27letého útočníka, který v sobotu ve vlaku poblíž lichtenštejnských hranic nožem a hořlavou tekutinou napadl své spolucestující.

Těžce zraněný pachatel dnes v nemocnici zemřel, stejně jako předtím jedna z jím napadených žen. Policie ale nemá důkazy, že by šlo o teroristický čin.

Útok se odehrál v sobotu odpoledne za jízdy poblíž železniční stanice Salez v kantonu Sankt Gallen. Mladý Švýcar ve vlaku zranil šest pasažérů, ve vážném stavu byla kromě samotného pachatele ještě 34letá žena, která dnes svým zraněním podlehla. Zraněno bylo i šestileté dítě, to je však mimo ohrožení života.

S těžkými popáleninami byl hospitalizován i sám útočník. Kvůli jeho kritickému stavu jej policie nemohla vyslechnout a muž dnes v nemocnici zemřel.

Policie od začátku uváděla, že s největší pravděpodobností nejde o teroristický čin. "Velmi přitažené za vlasy se zatím zdá, že za tím byl terorismus," řekl podle Reuters policejní mluvčí Bruno Metzger.

Podle Metzgera není dosud jasné, zda chtěl útočník zasáhnout konkrétní osobu nebo jestli někoho z cestujících ve vlaku znal. Jisté ale je, že jednal sám a že nešlo o migranta, nýbrž o obyvatele sousedního kantonu. Mladý muž prý neměl žádný záznam v trestním rejstříku a není vyloučeno, že za jeho činem stojí osobní problémy.

V době incidentu byly ve vlaku desítky cestujících. Kromě šestileté dívky utrpěli popáleniny či řezné rány 17letý mladík, 50letý muž a tři ženy ve věku 17, 34 a 43 let, uvedla místní agentura ATS.

Násilník založil podle policejního prohlášení před půl třetí odpoledne oheň ve vlakové soupravě u nádraží v Salez mezi obcemi Buchs a Sennwald poblíž hranic s Lichtenštejnskem. Použil k tomu zatím blíže neupřesněnou hořlavinu a cestující také napadl nožem.

Policie uzavřela oblast útoku a na místo dorazili také hasiči, tři záchranářské vrtulníky a lékařské týmy. Nádraží bylo dočasně uzavřeno a pro další dopravu cestujících se připravují autobusy. Podle prvních odhadů je výše škody na vlaku více než 100 tisíc švýcarských franků (asi 2,5 milionu korun).

Jde o první podobný útok ve Švýcarsku v poslední době. Série útoků zasáhla v posledních 18 měsících sousední Francii a Německo, stejně jako Belgii. V Německu afghánský žadatel o azyl v červenci zranil ve vlaku sekerou čtyři lidi. K většině těchto útoků se hlásil takzvaný Islámský stát. Švýcarská policie však o motivu incidentu ani o totožnosti útočníka zatím nezveřejnila žádné informace.

 

Právě se děje

Další zprávy