Rangún - Barmská junta zatýká vůdce nedávných protivládních protestů. Informuje o tom britská televize BBC.
Mezi zatčenými je i Htay Kywe, který vedl nejen nedávné demonstrace, ale byl i jedním z vůdců mohutných protestů konaných roku 1988, při kterých barmská junta zabila až 3000 lidí.
"Velmi se obáváme o stav a zdraví těchto lidí, vzhledem k jejich výjimečnému postavení. Bojíme se, že mohou být vystaveni mučení a špatnému zacházení," uvedla ve svém prohlášení Amnesty International.
Podle britské televize došlo k zatčení tří předáků opozice, agentura Reuters však mluví o čtyřech.
Barmští disidenti tvrdí, že od násilného potlačení protivládních demonstrací na konci září byly v Barmě uvězněny tisíce osob.
Junta v sobotu v Rangúnu zorganizovala provládní demonstrace, kterých se zúčastnily tisíce lidí, podle agentur byli však lidé k účasti nuceni a dostali za ni zaplaceno.
Do Barmy by se měl brzy vrátit speciální vyslanec OSN Ibrahim Gambari, který se minule sešel nejen s generály, ale i s dlouhodobě zadržovanou vůdkyní opozice Su Ťij. V neděli má přiletět do Thajska, kde hodlá svou návštěvu připravit.
Tento týden přijala Rada bezpečnosti prohlášení, ve kterém barmskou vojenskou vládu odsoudila. Nejednalo se sice o závaznou rezoluci, ale na prohlášení se shodlo všech patnáct států, ze kterých se Rada bezpečnosti skládá. Proti nebyl ani tradiční spojenec junty - Čína.
Čtěte také: Barmští generálové jsou v Rusku. Kupují zbraně
Čtěte také: V Barmě se dál umírá. Mrtvý je jeden z vůdců opozice