Colombo - Srí Lanka ve středu oslavila 61.výročí své nezávislosti. Jako vždy se vší pompou: ulicemi hlavního města Colomba defilovaly zástupy vojáků následované obrněnými vozy v závěsu s dělostřeleckými bateriemi a raketomety.
Podobná, i když nikoli tak uhlazená podívaná se v tu chvíli nabízela i na opačné straně ostrova v džungli kolem přístavu Mullaittivu, kde armáda likviduje poslední obranné pozice povstalců z organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE).
Srílanský prezident Mahinda Rajapaksa proto ve svém slavnostním proslovu neopomněl vzdát hold jednotkám v první linii za to, že „vítězství v boji s nejmocnější teroristickou organizací na světě je téměř završeno".
Zároveň vyzdvihl, že si „vojáci v boji s terorem dokáží počínat tak citlivě, aby nezpůsobili nevinným tamilským civilistům žádnou újmu".
Toto vyjádření však poněkud kontrastuje s tvrzením mluvčího OSN, podle něhož za posledních 24 hodin bojů přišlo na severovýchodě ostrova o život 52 civilistů a jediná fungující nemocnice v oblasti bojů ve městě Puthukudiyiruppu se stala opakovaně terčem palby.
Jak armáda, tak povstalci odmítají, že by se na civilní obyvatelstvo úmyslně zaměřovali. Právě obavy o osud téměř čtvrt milionu civilistů, kteří jsou uvězněni v zóně konfliktu a kvůli pokračujícím bojům nemohou pryč, nyní přiměly západní vlády ukončit měsíce dlouhé mlčení a vyzvat k alespoň dočasnému klidu zbraní.
„Ministryně (zahraničí USA Hillary) Clintonová a ministr zahraničí (Británie David) Milliband vyzývají jak srílanskou vládu, tak LTTE, aby se dohodly na dočasném zastavení palby. Obě strany musí umožnit civilistům a raněným, aby opustili zónu konfliktu, a humanitárním agenturám přístup do oblasti," uvádí se v prohlášení, které bylo zveřejněno po schůzce šéfů diplomacie USA a Británie.
Spojené státy, Evropská unie, Japonsko a Norsko coby kvartet největších poskytovatelů zahraniční rozvojové pomoci už v úterý společně apelovaly na tamilské povstalce, aby zvážili svou kapitulaci v zájmu ušetření dalších lidských životů.
Tamilští Tygři zahájili ozbrojený boj za vytvoření samostatného státu pro své etnikum na Srí Lance před více než 25 lety s odůvodněním, že nechtějí dále snášet ústrky ze strany většinových Sinhálců. Konflikt si dosud vyžádal přes 70 tisíc obětí.