Katastrofou zasažený Norilsk: Za slušné peníze tu lidé mrznou v depresi a tmě

Blahoslav Baťa Blahoslav Baťa
8. 6. 2020 13:40
Ruský Norilsk leží 300 kilometrů za polárním kruhem. Bez povolení do něho smí jen Rusové a Bělorusové. Důvod, proč lidé zamíří do této ledové pustiny, je jediný. Vydělat si peníze u místního těžaře vzácných kovů. Jde o jedno z nejznečištěnějších měst světa.
Ruský Norilsk patří k nejšpinavějším městům na světě. Leží za polárním kruhem a v současnosti se musí vypořádat s další ekologickou havárií. | Video: Reuters

K neblahému titulu přispěla 29. května 2020 i ekologická havárie, kdy se do řeky Ambarnaja a okolní půdy dostalo více než 20 tisíc tun ropného paliva z místní elektrárny a teplárny. Katastrofa rozčílila prezidenta Vladimira Putina, který místní představitele obvinil z pomalé reakce.

V samotném městě žije kolem 200 000 lidí, kteří si chtějí přijít na slušné peníze především ve firmě Norilsk Nickel. Ta je největším těžařem a zpracovatelem niklu a palladia na světě. Těžba a zpracování vzácných kovů ale přináší do ovzduší nebezpečné látky, jako je oxid siřičitý, fenoly nebo těžké kovy. Obyvatelé trpí nemocemi dýchací soustavy daleko častěji, než je běžné v dalších značně znečištěných částech Ruska.

Lidem není nakloněna ani sama příroda. Slunce zapadne v prosinci a polární noc trvá až do jara. Teploty v tu dobu klesají až k -60 stupňům Celsia. Aby se psychicky vyrovnali s drsným krajem, zpříjemňují si lidé život třeba koncerty, kurzy malování, baletem nebo koupáním v jezeře.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy