Katastrofou zasažený Norilsk: Za slušné peníze tu lidé mrznou v depresi a tmě

Blahoslav Baťa Blahoslav Baťa
8. 6. 2020 13:40
Ruský Norilsk leží 300 kilometrů za polárním kruhem. Bez povolení do něho smí jen Rusové a Bělorusové. Důvod, proč lidé zamíří do této ledové pustiny, je jediný. Vydělat si peníze u místního těžaře vzácných kovů. Jde o jedno z nejznečištěnějších měst světa.
Ruský Norilsk patří k nejšpinavějším městům na světě. Leží za polárním kruhem a v současnosti se musí vypořádat s další ekologickou havárií. | Video: Reuters

K neblahému titulu přispěla 29. května 2020 i ekologická havárie, kdy se do řeky Ambarnaja a okolní půdy dostalo více než 20 tisíc tun ropného paliva z místní elektrárny a teplárny. Katastrofa rozčílila prezidenta Vladimira Putina, který místní představitele obvinil z pomalé reakce.

V samotném městě žije kolem 200 000 lidí, kteří si chtějí přijít na slušné peníze především ve firmě Norilsk Nickel. Ta je největším těžařem a zpracovatelem niklu a palladia na světě. Těžba a zpracování vzácných kovů ale přináší do ovzduší nebezpečné látky, jako je oxid siřičitý, fenoly nebo těžké kovy. Obyvatelé trpí nemocemi dýchací soustavy daleko častěji, než je běžné v dalších značně znečištěných částech Ruska.

Lidem není nakloněna ani sama příroda. Slunce zapadne v prosinci a polární noc trvá až do jara. Teploty v tu dobu klesají až k -60 stupňům Celsia. Aby se psychicky vyrovnali s drsným krajem, zpříjemňují si lidé život třeba koncerty, kurzy malování, baletem nebo koupáním v jezeře.

 

Právě se děje

Další zprávy