Ty vole... Svět žasne nad Rusnokovým odmínutím Mandely

Simona Holecová
Aktualizováno 8. 12. 2013 11:25
Premiérova nechuť cestovat do JAR si v zahraničí získala pozornost
Deník The New York Times o Rusnokovi
Deník The New York Times o Rusnokovi | Foto: Aktuálně.cz

Washington/Praha - Mnozí světoví lídři se nechali slyšet, že by si pohřeb Nelsona Mandely nenechali ujít ani za nic. Ale český premiér Jiří Rusnok k nim nepatří...

Tak začíná článek, který přinesl list The New York Times, a který popisuje, jak nevybíravě si český ministerský předseda stěžuje, že se mu vážně nechce táhnout se až do Jihoafrické republiky, kde se pohřeb "otce demokracie" má příští víkend odehrát.

Deník upozorňuje i na to, jakým způsobem se Rusnok s ministrem obrany Vlastimilem Pickem baví o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který by "zřejmě nevylezl po schodech do letadla".

Oslovení "ty vole", které na nahrávce ze streamu ČT24 zaznělo mnohokrát, překládají termínem "dude".

Nahrávka ze streamového vysílání ČT24 zachycuje konverzaci premiéra Jiřího Rusnoka a ministra obrany Vladimíra Picka, jak nadávají kvůli úmrtí Nelsona Mandely.
Nahrávka ze streamového vysílání ČT24 zachycuje konverzaci premiéra Jiřího Rusnoka a ministra obrany Vladimíra Picka, jak nadávají kvůli úmrtí Nelsona Mandely. | Video: Aktuálně.cz

Zprávu o Rusnokových slovech přinesly i další deníky - vydala ji totiž společnost Associated Press, jejíž agenturní zprávy největší světové listy odebírají. Zmiňují ovšem i omluvu, kterou tlumočila Rusnokova mluvčí Jana Jabůrková. "Omlouvám se za ta slova. Nebylo to něco, co mělo zaznít v souvislosti se smrtí Nelsona Mandely."

The New York Times v této souvislosti připomíná pražskou návštěvu Nelsona Mandely v roce 1992; do hlavního města přijel na pozvání Václava Havla.

"Oba muži před tím, než se stali prezidenty, strávili mnoho let ve vězení, když se postavili represím tehdejšího režimu. Údajně mezi nimi vzniklo přátelství."

Do JAR poletí ministr zahraničí

Úterní veřejné piety na počest bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely v Johannesburgu se za ČR zúčastní ministr zahraničí Jan Kohout. Ve středu se pak pokloní památce Mandely v Pretorii.

"Pan ministr do JAR odletí v pondělí a pravděpodobně linkovým spojem, nikoliv speciálem," řekla mluvčí ministerstva Johana Grohová.

Poté se Kohout přesune do Pretorie, kde bude v sídle vlády od středy do pátku tělo zesnulého nositele Nobelovy ceny vystaveno.

Na státním pohřbu, který se uskuteční v neděli 15. prosince v Mandelově rodném Qunu na jihovýchodě JAR, už Česká republika nebude mít oficiální zastoupení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy