Zásadní změna pro Argentinu. Příštím prezidentem bude krajně pravicový ekonom Javier Milei

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2023 10:42
Zásadní změna pro Argentinu. Příštím prezidentem bude krajně pravicový ekonom Javier Milei

Příštím argentinským prezidentem bude krajně pravicový ekonom Javier Milei. Jeho soupeř, ministr hospodářství Sergio Massa, už mu blahopřál, a ještě před zveřejněním oficiálních výsledků tak uznal svou porážku ve druhém kole hlasování v 46milionové latinskoamerické zemi. Vítězství Mileie bude podle agentur pro Argentinu představovat zásadní politickou změnu v zemi, která se potýká s vysokou inflací a stoupající chudobou.

"Dnes začíná rekonstrukce Argentiny," řekl v projevu ke svým příznivcům v noci na pondělí SEČ Milei, jenž bývá srovnáván s Donaldem Trumpem. "Situace Argentiny je kritická. Naše země potřebuje drastické změny. Teď není čas na pozvolný postup a vlažná opatření," dodal politik, který v předvolební kampani sliboval mimo jiné nahrazení domácí měny peso americkým dolarem nebo zrušení centrální banky.

Po sečtení 99,4 procenta hlasů měl třiapadesátiletý Milei jasný náskok v poměru 55,7 ku 44,3 procenta, napsala agentura AP. Z říjnového prvního kola hlasování přitom ještě vítězně vzešel Massa, představitel vládní peronistické Unie pro vlast, když druhého Mileie porazil o sedm procentních bodů.

Jedenapadesátiletý Massa svým příznivcům v neděli večer místního času (v noci na pondělí SEČ) řekl, že už s Mileiem mluvil, aby mu pogratuloval a popřál mu hodně štěstí, protože je to prezident, kterého si většina Argentinců zvolila na další čtyři roky. Jeho slova byla v táboře podporovatelů Mileie podle listu El Clarín přijata s obrovským nadšením. Slaví se i v ulicích hlavního města Buenos Aires.

Argentinská média dopředu volby vnímala jako politický souboj mezi kandidátem, který představuje kontinuitu, a Mileiem, který je vnímán jako zásadní změna. Milei, kterého zahraniční agentury označují za "krajně pravicového libertariánského radikála" či "pravicového populistu", sliboval převratné ekonomické kroky, včetně nahrazení domácí měny peso americkým dolarem nebo zrušení centrální banky.

Americký exprezident Trump ve své gratulaci Mileimu vyřídil, že je na něj hrdý. "Změníte svou zemi a vrátíte Argentině její velikost!" podotkl také v narážce na svůj volební slogan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy