Vatikán - Už od jeho zvolení se o něm říká, že zásadně změní katolickou církev. Teď přišel papež František s dokumentem, který předpovědi potvrzuje.
Takzvaná apoštolská exhortace je vlastně jakýsi dopis. Latinsky se jmenuje Evangelii Gaudium (v překladu Přátelé evangelia) a má 84 stran. A není zdaleka určena jen katolíkům.
Papež v něm sice shrnul priority a cíle svého pontifikátu, vyjadřuje se ale i k současnému světovému uspořádání a hodnotám, které mu vládnou.
Kritizuje mimo jiné "tyranii trhu" a vyzývá mocné, aby bojovali s nerovností a chudobou.
Hospodářský systém, jímž se svět řídí, je podle něj "až do kořenů nespravedlivý".
"Tohle hospodářství zabíjí," píše v apoštolské exhortaci. "Peníze musí sloužit a nikoli vládnout," dodává.
Je neuvěřitelné, že se nikdo nerozčiluje, když starý muž umrzne na ulici, stěžuje si papež František. Když se ale burza pohne o dva procentní body, všude jsou hned palcové titulky, připomíná.
Jak připravit kázání
František v dokumentu čerpá ze svých kázání, rozhovorů a zkušeností, které posbíral za osm měsíců ve funkci. Co se církve týče, podle papeže by se neměla bát ušpinit si ruce, když bude pomáhat chudým a utlačovaným.
Je třeba "oživit církev ve světě plném lhostejnosti, sekularizace a obrovské nerovnosti příjmů", uvádí.
Skončit by měla i její nesmyslná centralizace.
"Dávám přednost církvi, která má modřiny, je zraněná a špinavá, protože byla venku v ulicích, před církví, která je nezdravá z toho, jak je omezená, a z toho, jak lpí na své vlastní bezpečnosti," napsal František.
Kněžím pak radí, jak připravovat kázání, která věřícím nedají spát. Připomíná jim, že zpověď by neměla být "mučením", a vyzývá je, aby vyšli ze svých sakristií ven, ušpinili si boty, zapojili se do životů věřících a nebyli jen "defétistickými bručouny".
"Ježíš musí být osvobozen z nudných šablon, do kterých jsme ho zabalili," tvrdí František.
Co zůstává tabu
I když je Františkova apoštolská exhortace přelomová a zásadní, něco přeci jen zůstane při starém. Církev nehodlá nic měnit na svém přístupu k interrupcím. Byť papež připustil, že "jsme udělali málo, abychom náležitě pomohli ženám, které se nacházejí ve velmi těžké situaci", například po znásilnění.
Ani v budoucnu také ženy nemohou být vysvěceny na kněze, jde prý o "téma, o kterém se nediskutuje".
Dokument Evangelii Gaudium je druhým rozsáhlým textem, který papež František vydal.
Prvním byla encyklika Světlo víry, zveřejněná v červenci. Jejím autorem ale (na rozdíl od v úterý zveřejněného dokumentu) nebyl pouze František - dokončoval ji po svém předchůdci, papeži Benediktu XVI.