Zaplavené Marshallovy ostrovy vyhlásily stav nouze

Pavel Vondra
25. 12. 2008 14:01
Pohroma je podle představitelů atolového státu varováním do budoucna
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Majuro - Na Marshallových ostrovech byl kvůli rozsáhlým záplavám, které vyhnaly z domovů stovky obyvatel, vyhlášen stav nouze.

Na ostrovy za poslední dva týdny celkem třikrát udeřily mocné vlny vyvolané bouří v kombinaci s přílivem. Jejich velikost kolísala od dvou do šesti metrů.

Pod vodou následně zůstala i největší města Majuro a Ebeye, která leží necelý metr nad hladinou moře.

Republika Marshallovy ostrovy se skládá z více než tisíce korálových ostrovů. Celková rozloha pevniny však nepřesahuje 70 čtverečních kilometrů, na nichž žije přibližně 70 tisíc obyvatel.

Podle představitelů tamní vlády nynější ničivé záplavy opět ukázaly, jak zranitelný tento tichomořský státeček je vůči sebemenším výkyvům počasí.

Prezident Litokwa Tomeing uvedl, že provizorní přístřeší ve vládou zřízených evakuačních centrech, kostelech či u příbuzných muselo vyhledat na 600 lidí. Panují ale obavy z možných problémů s hygienou. Tím spíš, že záplavy postihly i místní hřbitovy.

Celkový rozsah neštěstí zatím není znám. Vrchní tajemník maršalské vlády Casten Nemira v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Radio Australia prohlásil, že se stále čeká na obnovení spojení s odlehlejšími ostrovy.

"Zasaženo bylo nejméně dvě stě domů, některé z nich byly zcela zničeny," uvedl a dodal, že zpřesňující informace teprve přicházejí.

Zástupkyně ředitele Úřadu pro plánování a koordinaci v oblasti životního prostředí Deborah Manase je přesvědčena, že škody mohly být ještě mnohem větší, kdyby příliv v době bouře kulminoval.

"Dokazuje to, jak extrémně zranitelní jsme," řekla agentuře AFP. "Snažíme se proto na globální úrovni vysvětlit, že i sebemenší nárůst hladiny světového oceánu bude mít na naše ostrovy veliký dopad."

 

Právě se děje

před 36 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy