Zaneřáděná Velká jezera má spasit plán za půl miliardy

Lucie Kalivodová
28. 2. 2010 11:51
Vyčištit by se měla voda, přilehlé pláže i mokřiny v celé oblasti
Velká jezera
Velká jezera | Foto: Wikimedia Commons

Washington - Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) představila pětiletý plán na revitalizaci Velkých jezer ležících u americko-kanadské hranice.

V rámci plánu, který prozatím počítá se 475 miliony dolary, dojde nejen k vyčištění a zlepšení kvality vody, ale i přilehlých pláží, mokřin a k boji proti invazivním živočišným druhům jako je například asijský kapr.

Takové druhy v oblasti původně nežily, ale postupně tam zdomácněly a nyní vytlačují druhy původní. Podle amerických úřadů je plán na obnovu Velkých jezer "historicky nebývalý" jak ve své šíři, tak ve financování a koordinaci mezi všemi vládními odbory.

Vymyslet onen plán bylo relativně jednoduché, nyní však bude následovat poměrně složitá realizace. Bude potřeba dát dohromady ekosystém Velkých jezer, se kterými se "150 let špatně zacházelo", píše americký list LA Times.

Bude nutné se přesvědčit, že "ryby mají co jíst, aniž by se otrávily; voda se dá pít; pláže a voda jsou bezpečné jak pro plavání a surfování, tak pro rekreaci; že tamní živočichové a obyvatelé nejsou v ohrožení; žádné společenství neohrožuje nějaké znečištění a Velká jezera jsou zdravým místem jak pro pobyt člověka, tak pro život zvěře."

Plán sestává z mnoha dílčích cílů, které zajistí pokrok v oblastech, které jezera a jejich okolí ohrožují.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Aktuálně.cz

"Jde o to stanovit nový standard péče o Velká jezera," řekla podle agentury Reuters Lisa Jacksonová z EPA. Ta se v neděli sešla s guvernéry amerických států, kterých se plán týká.

"Místo minimalizování dalších škod chceme změnit způsob ochrany, abychom zanechali Velká jezera pro další generace v lepším stavu, než byla předána nám," dodala.

"Jsem rád, že plán je plánem akčním a nikoli jen studií," řekl guvernér Ohaia Ted Strickland.

Americký Kongres schválil loni gigantickému plánu na zlepšení ekosystému největší skupiny sladkovodních jezer na světě téměř 500 milionů dolarů. Prezident Barack Obama navíc v únoru letošního roku představil plán, podle něhož má jít na obnovu oblasti dalších 300 milionů.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy