Při protestech proti uvěznění bývalého prezidenta zemřelo v JAR nejméně 117 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2021 19:23
Jihoafrická armáda začala rozmísťovat 25 000 vojáků, kteří mají pomoci policii zvládnout nepokoje vyvolané uvězněním bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Patnáctiměsíční trest, který dostal za pohrdání justicí, si odpykává od minulého čtvrtka. Po jeho uvěznění začaly protesty, jež přerostly ve výtržnosti. O život při nich přišlo nejméně 117 lidí a více než 2000 osob bylo zatčeno, oznámily úřady.
Protesty, které přerostly ve vykrádání obchodů, v JAR propukly minulý týden (na snímku drancování obchodu ve městě Chesterville západně od Durbanu).
Protesty, které přerostly ve vykrádání obchodů, v JAR propukly minulý týden (na snímku drancování obchodu ve městě Chesterville západně od Durbanu). | Foto: Reuters

Exprezident Zuma minulý čtvrtek nastoupil k výkonu 15měsíčního trestu vězení za pohrdání justicí, jelikož odmítl spolupracovat při vyšetřování korupce za jeho vlády.

Jihoafrická republika začala ve čtvrtek rozmisťovat 25 000 vojáků, kteří mají pomoci policii dostat situaci pod kontrolu. Od začátku nepokojů, které jsou v zemi nejhorší za mnoho let, přišlo o život nejméně 117 lidí a dalších zhruba 2000 jich bylo zatčeno. Armáda do akce nasadila nejvíc vojáků od konce apartheidu a povolala i 12 000 rezervistů, napsala agentura AP.

Vojáky během dne na místa, kde budou nasazeni, rozvážela nákladní auta, obrněné vozy i vrtulníky. Nejvíc jich bude v ohniscích nepokojů v provinciích KwaZulu-Natal a Gauteng. Právě v tamních chudinských částech byly protesty v minulých dnech nejbouřlivější.

Ve městech přerostly v rabování a vykrádání obchodů. I v ostatních částech JAR, které byly klidnější, je policie v pohotovosti.

Podle čtvrtečních agenturních zpráv se podařilo obnovit klid v Gautengu, kde leží největší jihoafrické město Johannesburg. V ulicích je vidět mnoho policistů i vojáků, armáda střeží největší nákupní centrum v Sowetu. V Johannesburgu ale zůstalo mnoho obchodů zavřených. Bylo vidět, jak dobrovolníci odklízejí rozbité sklo a další odpad, který za sebou nechal rabující dav.

Nové nepokoje jsou ale hlášeny ze Zumovy domovské provincie KwaZulu-Natal. Po žhářských útocích tam podle AP doutná několik továren a skladů. Ve čtvrtek tam také pokračovaly útoky na obchody. Policie odklidila zátarasy na silnici mezi Johannesburgem a Durbanem.

Zaměstnanci obchodu v JAR se lupičům ubránili pomocí kuchyňského oleje

Incident s olejem se stal v obchodním domě ve městě Tugella Ferry v KwaZulu-Natal, což je jedna ze dvou provincií, kde v důsledku několikadenního rabování zeje mnoho obchodů, skladů a fabrik prázdnotou. Video, na němž prodavači vylévají olej na podlahu před obchodem v nákupním centru, se objevilo na twitteru.

Provozovatel obchodu Mduduzo Sikhakhane jihoafrickému zpravodajskému webu TimesLive řekl, že finta obchod ochránila před lupiči. "Nikdo se nedostal dovnitř, protože jim to šíleně klouzalo," poznamenal. Obchod údajně jako jediný v nákupním centru zůstal nedotčený.

Na twitteru se objevilo další video, na kterém jsou vidět davy lidí v obchodním domě, několik jich kvůli oleji uklouzlo. Řada uživatelů sociálních sítí označila taktiku s olejem za geniální způsob, jak podniky před davem výtržníků chránit.

Společnost, která obchody spravuje, už oznámila, že pracuje na opravách a obnovení zásob vydrancovaných obchodů.

Předseda vlády v provincii KwaZulu-Natal Sihle Zikalala škody v provincii vyčíslil na tři miliardy randů (4,5 miliardy Kč).

 

Právě se děje

Další zprávy