Matka shodila dítě z hořící budovy. Všude kolem se rabovalo

ČTK Video, ČTK
14. 7. 2021 14:33
Matka v jihoafrickém Durbanu musela vyhodit své dítě z budovy poté, co ji podle BBC měli zapálit zloději, kteří vykradli obchody v přízemí. Ženě přispěchala na pomoc skupinka lidí, která malé dítě chytila. Násilí, nepokoje a rabování začalo v zemi po uvěznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Desítky lidí přišly o život.
V jihoafrickém městě Durban musela matka shodit své dítě z několikametrové výšky, aby ho zachránila před postupujícím požárem v bytovém domě. | Video: Reuters

Dramatickou situaci ve městě Durban na východě země zachytila na videozáznam náhodná kolemjdoucí.

Na konci minulého týdne začali lidé v Jihoafrické republice blokovat silnice a zapalovat nákladní auta. Po celý víkend pak v Johannesburgu a okolí pokračovalo drancování, násilí a pálení. Podle agentury Reuters rabující dav také vykrádal obchody a házel kamení na policisty.

Mnoho z obětí v provinciích Gauteng a KwaZulu-Natal zemřelo při tlačenicích, které provázely plenění obchodů s potravinami, alkoholem, oblečením a elektronikou. Podle jihoafrické policie bylo za rabování a žhářství zatčeno už přes 1200 lidí.

Nejhorší násilnosti za třicet let
"Rozumíme tomu, že nezaměstnaní nemají dostatek jídla. Rozumíme tomu, že pandemie situaci zhoršila," řekl David Makhura, premiér provincie Gauteng. "Toto rabování ale poškozuje naše obchody. Poškozuje naši ekonomiku a naši komunitu," dodal ve vysílání jihoafrické televize.

Televizní záběry vzápětí zachytily, jak se policie snaží uklidnit situaci v obchodním domě Ndofaya, kde v tlačenici přišlo o život deset lidí. V reportáži bylo slyšet několik výstřelů.

Prezident Cyril Ramaphosa označil současné násilnosti v JAR za jedny z nejhorších od těch, které předcházely konci apartheidu v 90. letech. Nepokoje se rozpoutaly potom, co Jacob Zuma, který byl prezidentem v letech 2009 až 2018, nastoupil k výkonu 15měsíčního trestu vězení za pohrdání justicí, protože nespolupracoval při vyšetřování korupce spojované s jeho vládou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy