Sporný zákon zastavil proces přístupu Gruzie do EU. Podle kritiků táhne zemi k Rusku

ČTK ČTK
19. 6. 2024 16:14
Nedávné schválení zákona o zahraničím vlivu gruzínským parlamentem prakticky zastavilo proces přístupu Gruzie do Evropské unie. Podle agentury Reuters to ve středu uvedl velvyslanec EU v kavkazské zemi Pawel Herczyński. Podle gruzínské agentury Interpress Herczyński řekl, že zákon má "negativní dopad na vyhlídky na pokrok Gruzie" a že přístupový proces je nyní "prakticky zastaven".
Gruzínci v Tbilisi protestují proti spornému návrhu zákona o zahraničním vlivu, snímek z 13. května 2024.
Gruzínci v Tbilisi protestují proti spornému návrhu zákona o zahraničním vlivu, snímek z 13. května 2024. | Foto: Reuters

"V zásadě přijetí tohoto zákona, jak to vidím já, zmrazilo integraci Gruzie do Evropské unie," řekl velvyslanec s tím, že jde o obtížné období ve vztazích mezi Gruzií a EU.

Sporný zákon o zahraničním vlivu schválil koncem května gruzínský parlament. Podle kritiků je inspirovaný Ruskem a představuje omezení svobody slova a tisku i překážku na cestě do Evropské unie. Proti jeho přijetí v posledních týdnech demonstrovaly v Gruzii desetitisíce lidí. Unijní diplomacie již dříve uvedla, že norma je v rozporu se základními zásadami a hodnotami EU a negativně se projeví na prounijních ambicích kavkazské země.

Gruzie se stala kandidátskou zemí EU teprve loni v prosinci. Brusel u té příležitosti varoval, že Tbilisi musí reformovat svůj soudní a volební systém, zmírnit polarizaci politického života, posílit svobodu tisku a omezit moc oligarchů, než budou moci začít přístupová jednání.

 

Právě se děje

Další zprávy