Představitelé Asociace prodejců tabákových výrobků však neskrývají své rozpaky. "Naše tržby v uplynulém roce klesly o celých deset procent, což je 94,3 millionů euro," vzkazují.
Chráníme nekuřáky, tvrdil exministr
Dnes již bývalý italský ministr zdravotnictví Girolamo Sirchia loni protikuřácký zákon obhajoval se slovy, že je nutno hlavně chránit lidi před pasivním kouřením.
"Většina populace se nechce nechat obtěžovat tabákovým kouřem v místech, kde pracují nebo kde tráví volný čas. Většina Italů se zákonem souhlasí," prohlásil tehdy.
PŘEČTĚTE SI: Vláda nutí Španěly, aby přestali kouřit
"Tento zákon je jen prvním krokem. Dalším bude kampaň namířená na mladé lidi a nakonec zavedeme speciální daň na tabákové výrobky," dodal Sirchia v rozhovoru pro deník La Repubblica.
Nový ministr zdravotnictví Francesco Storace však považuje zákon za zbytečně přísný. Vymezit kuřácké prostory by podle něj mělo být mnohem jednodušší.
Proti jen majitelé barů
V Itálii se od 10. ledna loňského roku nesmí kouřit na veřejných místech včetně barů, restaurací a kanceláří. Na rozdíl od Španělska, kde přijetí zákona vyvolalo mezi obyvateli značnou nevoli, Italové se zákazem vesměs souhlasili.
Policisté trestali kuřáky na zastávkách NAJDETE ZDE
Kritika se ozývala pouze ze strany majitelů barů a restaurací, kteří jsou za porušení nového zákona postihováni vysokými pokutami. V případě, že si některý z jejich hostů zapálí, čeká ho penalizace až do výše dvou tisíc euro. Pokuta hrozí i samotným kuřákům. Pokud odmítnou zákaz respektovat, zaplatí až 275 eur.
Mnoho barů vyřešilo nové nařízení po svém. Před svými podniky zřídili kuřácké prostory.
Počet kuřáků dosahuje v Itálii patnácti milionů, na následky kouření tam pak ročně zemře na devadesát tisíc osob.
Obdobné zákony platí od loňského března v Irsku a od letošního ledna ve Španělsku.