Praha - Ústavní soud České republiky posvětil přijetí Lisabonské smlouvy, která podle něj nijak neodporuje základnímu zákonu státu. Prezident republiky a jeden z nejhlasitějších euroskeptiků Václav Klaus tedy prohrál.
Právě tak referuje většina zahraničních médií o rozhodnutí ústavních soudců v Brně, podle nichž Lisabon práva jednotlivých států nijak neomezuje, protože jim dává možnost z Evropské unie vystoupit.
Bylo to pravděpodobně vůbec poprvé v historii, co se k verdiktu českého Ústavního soudu upíraly zraky nejen české, ale i evropské veřejnosti.
Die Presse: Klaus torpédoval do poslední chvíle
Rakouský tisk o rozhodnutí soudu referoval jako o porážce vedoucího "EU-disidenta", který se do poslední chvíle snažil smlouvu "torpédovat".
"Začíná proces, na jehož konci bude EU suverénem, který nebude své zákony vnucovat jen členským státům, nýbrž i jejich občanům," citoval rakouský deník Die Presse z Klausova úterního vystoupení.
List zároveň zmínil, že není jisté, zda Klaus Lisabonskou smlouvu podepíše, až ji parlament ratifikuje. "(Klaus) totiž pod schválený zákon připojí svůj podpis teprve tehdy, když Irové ve druhém referendu Lisabon schválí," odvolal se deník na Klausovo prohlášení.
Anglický zpravodajský server BBC pak hodnotí parlamentní situaci pro přijetí jako nelehkou, protože část poslanců největší vládní strany pro smlouvu ruku nezvedne. "I sám premiér Topolánek ohlásil, že ratifikace smlouvy letos neproběhne," informuje BBC.
Naproti tomu Die Presse hodnotí situaci v českém parlamentu pozitivně. Píše, že pro lisabonskou smlouvu "jsou obě menší vládní strany, opoziční sociální demokraté i valná část ODS včetně premiéra Topolánka".
Podobně o verdiktu informoval i německý server Sueddeutsche.de, podle něhož má Lisabon v českém parlamentu zaručenu jasnou většinu.
Irish Daily: Je to jasné, jsme v tom sami
Irský deník Irish Daily šel v jistotě ohledně přijetí dokumentu českým parlamentem ještě dále. "Irsko je teď jediným členským státem, který smlouvu odmítl," zhodnotili situaci redaktoři deníku.
Podle jejich informací hodlají někteří členové ODS podpořit Lisabon jen za příslib levice, že naopak podpoří americký radar v Brdech.
Poněkud střízlivěji a možná i výstižněji o verdiktu soudu píše online verze polského deníku Rzeczpospolita.
"Praha je jediná metropole Evropské unie, která ještě prakticky proces ratifikace nezahájila," napsal deník.
Ani to však není zcela pravda, protože sněmovna se již smlouvou zabývala. Jednání však byla přerušena poté, co senátoři ODS poslali Lisabonskou smlouvu k posouzení Ústavnímu soudu.
Shodně s ostatními médii pak Rzeczpospolita píše, že hlasování v parlamentu je v podstatě formalitou, "když ODS ztratila většinu v Senátu a nemůže již blokovat přijetí smlouvy".