Záhadná nemoc z vlaku: Jeden mrtvý, další v karanténě

Reuters, AP, job
10. 5. 2008 1:01
Neidentifikovaná nemoc se podobá SARS

Toronto - Záhadný případ řeší kanadské úřady. Rozhodly se odstavit do karantény vlak,  který směřoval z Vancouveru do Toronta.

Podle původních informací vypukla ve vlaku neznámá infekce, na níž zemřela šedesátiletá žena a dalších deset se nakazilo.

Lékaři později v pátek tento závěr zpochybnili: podle jejich předběžných poznatků nebyla smrt ženy způsobena infekční chorobou a nesouvisí tak ani nijak s údajným propuknutím nemoci projevující se podobně jako chřipka.

"Zatímco příčinu smrti stále zjišťujeme, jsme už schopni s největší pravděpodobností vyloučit, že by byla způsobena infekční chorobou," řekl agentuře Reuters jeden z lékařů. Podle něj lidé, u nichž se projevovaly symptomy chřipky, byli nemocní už na začátku cesty vlakem. Šlo tak zřejmě pouze o shodu okolností.

Vlak společnosti Via Rail byl odstaven ve městě Foleyet, asi 800 kilometrů od cíle, cestující jsou v karanténě přímo ve vlaku. Lidé z nádraží byli evakuováni. Ve vlaku se mezi cestujícími pohybují jen zdravotníci v ochranných oděvech.

V soupravě jelo 230 lidí a 30 zaměstnanců drah. Jeden z cestujících byl letecky přepraven do nemocnice.

Příhoda oživila vzpomínky na propuknutí nemoci SARS.

"Může to být něco podobného SARS, ale vzhledem k tomu, že člověk přepravený do nemocnice je ve stabilizovaném stavu, to není příliš pravděpodobné," řekl agentuře AP vedoucí místní záchranné služby Steve Trinier. "Samozřejmě je tu možnost, že je to něco běžného, třeba otrava jídlem," dodal.

Odborníci: Zatím nevíme

Také mikrobiolog Donald Low z torontské nemocnice Mount Sinai kanadské televizi CTV řekl, že se zřejmě nejedná o žádnou smrtelnou nákazu.

"Opravdu to vypadá jako nějaká chřipka... Nemluvíme tu o SARS, nemluvíme o ptačí chřipce," uvedl lékař, který se právě na výzkum a léčbu těžkého akutního syndromu dýchacích cest neboli SARS specializuje. Právě v Torontu si před několika lety tato infekční nemoc vyžádala téměř dvě desítky mrtvých.

Hot Zone Extraction Team (HZET) je účelová jednotka chemických specialistů, která je předurčena k odstraňování následků průmyslových havárií, teroristických útoků nebo vojenských akcí, při kterých je větší množství osob (především civilních) vystaveno škodlivým účinkům průmyslových, radioaktivních nebo bojových látek, případně na eliminaci následků živelných pohrom.
Hot Zone Extraction Team (HZET) je účelová jednotka chemických specialistů, která je předurčena k odstraňování následků průmyslových havárií, teroristických útoků nebo vojenských akcí, při kterých je větší množství osob (především civilních) vystaveno škodlivým účinkům průmyslových, radioaktivních nebo bojových látek, případně na eliminaci následků živelných pohrom. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podle zdravotníků přichází v úvahu také varianta, že smrt cestující způsobil takzvaný norovirus, tedy virus, který způsobuje současně zánět žaludku a tenkého střeva. Nemoc způsobená tímto virem většinou propuká náhle a rychle se šíří.

Není výjimečná například na lodích. Virům se říká také norkwalk viry. Lidé se většinou nakazí z nedostatečně tepelně upravených potravin.

Transkanadské vlaky, které směřují z jednoho konce země na druhý, jsou velmi oblíbené zejména mezi turisty. Spoj vyjel z Vancouveru před třemi dny.

 

Právě se děje

Další zprávy