Santiago de Chile - Chilští záchranáři dokončili vyztužování horní části šachtice, kterou prorazili ke 33 horníkům zavaleným v dole na měď a zlato na severu země.
Ministr důlního průmyslu Laurence Golborne řekl, že půjde-li vše dobře, mohli by být první horníci vytaženi na povrch už v úterý večer. Poslední dosavadní odhady hovořily o středě.
Vyztužování šachtice ocelovým potrubím bylo dokončeno s několikahodinovým předstihem proti původním předpokladům. Částečně to bylo díky tomu, že nakonec bylo rozhodnuto vyztužit jen 90 metrů místo plánovaných 96.
Horníci jsou v hloubce 625 metrů. Úvahy o vyztužení šachtice po celé délce byly opuštěny kvůli rizikům, která to s sebou nese a která jsou podle odborníků větší než ta, jež vyplývají z ponechání větší části důlního díla bez výztuže. Kamery ukázaly, že jeho stěny jsou pevné.
Mezitím se pro každý případ dál hloubí druhá šachtice, ražení třetí bylo zastaveno.
Nejdříve do nemocnice
V úterý má na místo přijet chilský prezident Sebastián Piňera. Příjezd ohlásil také jeho bolivijský protějšek Evo Morales - jeden horník je totiž bolivijský občan.
Záchranáři počítají, že vytažení kabiny s jedním havířem a její opětovné spuštění bude trvat přibližně hodinu, proto celá akce zabere asi dva dny.
Po krátkém setkání s rodinou budou horníci ve skupinkách po čtyřech přepraveni do nemocnice ve městě Copiapó, vzdálené asi patnáct minut letu. Záchranný vrtulník, který bude vyproštěné muže transportovat do nemocnice, již v noci na pondělí absolvoval nad dolem San José v poušti Atacama cvičný let.
I v samotném dole vrcholí přípravy na "den D". Patří k nim i speciální kurz jak reagovat na nepříjemné dotazy novinářů. V takové situaci se podle listu El Mercurio horníci nemají rozčilovat, ale raději přátelsky, nicméně rozhodně odpovědět, že na takové otázky teď není vhodná doba.
Posledních šest hodin před cestou na povrch dostanou vitaminy a budou mít speciální dietu, která je jedním ze způsobů, jimiž experti chtějí zmírnit jejich stres spojený se záchranou.
Jaime Maňalich po videorozhovoru s horníky podle CNN ocenil, že zůstávají nadále nesmírně soudržní. Když se jich ptal, kdo by šel poslední, kdyby si mohli sami zvolit pořadí, nebyla prý nouze o dobrovolníky. "Chovají se i nyní obdivuhodně," prohlásil Manalich.
Nicméně již bylo stanoveno rámcové pořadí, v jakém budou vyprošťováni: nejprve půjdou ti nejobratnější, kteří by byli schopni reagovat na případné problémy, jako druzí ti nejslabší a nakonec ti nejsilnější, kteří dokážou počkat delší dobu. Konečné rozhodnutí ale přijme zdravotník, jenž k nim bude spolu s jedním záchranářem spuštěn.
Médiím nic nepodepisujte
Během výstupu budou odborníci neustále sledovat vývoj zdravotního stavu každého horníka. Jejich současný stav označují za překvapivě dobrý. Soudí, že každý z nich zhubl asi o deset kilogramů.
Horníci jsou v podzemí od 5. srpna. Že jsou naživu, se zjistilo po víc než dvou týdnech, poté začaly záchranné operace.
Chilské listy píší, že jejich rodiny jsou teď zavaleny žádostmi novinářů, televizních společností, vydavatelů a filmařů o rozhovor s jejich zatím ještě zavaleným blízkým, o zpracování jeho příběhu nebo o jeho účinkování v reklamě. El Mercurio ale napsal, že horníci rodinám zakázali, aby cokoli podepisovaly.
U dolu se podle listu už akreditovali zástupci 250 sdělovacích prostředků. Ze zahraničí je jich nejvíc z Japonska a Spojených států.