Zachránil tisíc lidí před masakrem, doma je dál v exilu

rst, Reuters
6. 4. 2007 0:00
Podle hrdiny filmu Hotel Rwanda hrozí další genocida

Kigali - Pro většinu těch, kdo viděli na Oscara nominovaný trhák "Hotel Rwanda", je Paul Rusesabagina, manažer hotelu, který zachránil 1200 lidí před masakrem, hrdinou. Jenže ve Rwandě už tak oblíbený není. Bojí se návratu, žije v Belgii.

Dnes si celý svět připomíná 13. výročí počátku poslední velké genocidy minulého století, kdy bylo během pouhých sto dní ve středoafrické Rwandě zmasakrováno více než 800 000 příslušníků kmene Tutsi a umírněných Hutů.

Vojáci hutuské vlády, stejně jako přívrženci milicí, vraždili oběti tím, že je sekali mačetami, za živa upalovali nebo ty, kdo zaplatili, stříleli. Státní rozhlas vybízel obyvatele k zabíjení svých sousedů, které nazýval "šváby".

Hoteliér-zachránce

Film z roku 2004 zobrazuje Rusesabaginu, jak za pomocí kontaktů s hutuskou elitou zachrání přes tisíc Tutsiů, obdobným způsobem, jako se to povedlo podnikateli Oskaru Schindlerovi, který zachránil 1100 židů před nacisty a jehož příběh zfilmoval Steven Spielberg.

Pro většinu těch, kteří viděli na Oskara nominovaný trhák
Pro většinu těch, kteří viděli na Oskara nominovaný trhák | Foto: Reuters

Rusesabagina obdržel nejvyšší ocenění Spojených států - Medaili Svobody, jenže doma vyvolává rozporuplné reakce.

Věřejně totiž upozorňoval na to, že zločinů se dopouštěli také Tutsiové, čemuž místní tradiční soudy gacaca, složené právě z Tutsiů, nevěnují pozornost.

"Tyto soudy jsou pomalé a zaujaté. Trestají vrahy z kmene Hutu, ale před válečnými zločiny Tutsiů zavírají oči."

Rozhořčení vyvolal také jeho výrok, že v současné době hrozí pro změnu genocida ze strany těchto Tutsiů.

Rusesabagina obvinil prezidenta Kagameho, že tajně vyzbrojuje tutsijské milice. "Před rokem 1994 to byli Hutuové, teď je to místní tutsijská domobrana, která zabíjí lidi ve rwandských kopcích," uvedl Rusesabagina.

Rusesabagina není Schindler

Někteří komentátoři píší, že Rusesabagina pouze prahne po slávě, že se snaží překrucovat historii a propaguje etnickou nesnášenlivost.

Jak to bylo

  • 6. dubna 1994 byl prezident Juvental Hagyarimana (Hutu) a prezident sousedního Burundi Cyprien Mtaryamira zabiti po raketovém útoku na prezidentské letadlo.
  • Další den prezidentské gardy zavraždily umírněnou hutuskou premiérku Agathe Uwilingiwimanovou, která se snažila uklidnit situaci.
  • Habyarimanova smrt rozpoutala 100 dnů dlouhé násilné orgie Hutů proti Tutsiům a umírněným Hutům. Kolem 800 000 bylo zabito.
  • Tutsijská armáda RPF se nakonec zmocnila hlavního města, přičemž začal masový exodus Hutů do sousedních zemí. Odešlo na 2 miliony z nich.
  • V roce 1994 vznikla nová vláda. Pasteur Bizimungu (Hutu), armádní velitel Paul Kagame byl zvolen prezidentem v dubnu 2000.
  • V prosinci 1996 byl zprovozněn první soudní tribunál pro genocidu (ICTR), vrahy soudí také malé tradiční soudy

"Rusesabagina není Schindler," napsal Job Jabio, komentátor rwandského deníku New Times.

Mnoho událostí v trháku režírovaném Terry Georgem bylo založeno na rusesabaginových vzpomínkách.

Jenže ti, kteří v inkriminovanou dobu v hotelu byli a přežili, o výrocích hrdiny, jehož ve filmu ztvárnil Don Cheadle, pochybují.

Požitkářský recepční

Například recepční Pasa Mwenenganucye (ve filmu ztvárněn pod jménem Gregoire) byl požitkářský zaměstnanec, který se zamkl v prezidentském apartmá s bednou šampaňského, zatímco venku probíhaly vražedné orgie.

"Film je pouze hollywoodská fikce," říká Mwenenganucye. "Pokud by se ten film měl vydávat za pravdivý příběh, potom je to jen snůška lží."

Mwenenganucye, kterého rozhořčuje, jak je ve filmu zobrazován, obvinil Rusesabaginu z toho, že v době krize z hotelu vyhodil uprchlíky, kteří neměli na zaplacení účtů.

Toto tvrzení se však nedalo nikde ověřit a Rusesabagina jej rezolutně odmítá: "K takovým lidem jsem se snažil chovat korektně. Nikdo, kdo přežil, nikdy neřekl: vykopl mě za to, že jsem nezaplatil."

Jenže kritiků z hotelu je více: "Zeptejte se ho, co udělal pro ty, kteří přežili v hotelu, z jejichž příběhu vyrýžoval tolik peněz," říká další přeživší z hotelu Odette Nyiramirimo.

Prezident Kagame. Kontroverzní osoba, ktera stála u konce vyvražďování, obviňuje Francii i OSN, že dostatečně rychle nezasáhli
Prezident Kagame. Kontroverzní osoba, ktera stála u konce vyvražďování, obviňuje Francii i OSN, že dostatečně rychle nezasáhli | Foto: Reuters

Film se nelíbil ani prezidentovi

Krátce po premiéře filmu, jenž se točil v Jižní Africe, rwandský prezident Kagame, sám Tutsi, uvedl, že Rusesabagina nebyl pravým symbolem hrdinství.

Vraždění skončilo, když tutsijští rebelové vedeni právě Kagamem převzali kontrolu nad zemí a tím zahájili exodus asi dvou milionů Hutů ze země.

Rusesabagina, jehož otec byl Hutu a matka a žena Tutsi prohlásil, že by prezident byl rád jediným rwandským hrdinou.

Rusesabagina, který žije s rodinou v Belgii a objíždí západní země, kde vyučuje, tvrdí, že kritika vychází z nenávistné kampaně vůči němu. Říká, že lidé nechtějí slyšet nepříjemnou pravdu.

 

Právě se děje

Další zprávy