Neštěstí, které odstartoval úterní výbuch plynu v jihopolském dole Halemba u Katovic, má tak konečnou bilanci - zahynuli všichni původně nezvěstní, třiadvacet mužů.
Záchranáři objevili v noci na dnešek těla 17 z nich, ostatky šesti našli již dříve. "Hledání skončilo," řekl dne ráno mluvčí dolu.
Šance, že by mohli přežít, byly od počátku minimální.
Infobox
Důlní neštěstí v Polsku:
-
23. února 1991 - V kamenouhelném dolu Thorez u Walbrzychu zabil výbuch plynu pět horníků.
17. září 1993 - Nejméně šest horníků přišlo o život při výbuchu v dole Miechowice v Bytomi.
8. února 1994 - Čtyři horníci zahynuli při výbuchu metanu v uhelném dole ve Walbrzychu na jihozápadě Polska.
24. února 1998 - Čtyři muži zemřeli při rekonstrukci těžební štoly na dole Niwka Modrzejów v Sosnowci na Katovicku.
21. srpna 1998 - Tři muži nalezli smrt pod padajícím stropem v měďném dole Rudna nedaleko slezského města Legnica.
19. prosince 1998 - Čtyři horníci zahynuli ve měďném dolu Lubin na jihozápadě Polska, když byli zasypáni při lámání horniny.
6. února 2002 - Deset horníků přišlo o život při výbuchu metanu na dole Jas-Mos u města Jastrzebie Zdrój na jihu Polska.
4. srpna 2003 - Tři mrtvé a pět zraněných si vyžádalo důlní neštěstí na dole Lubin na jihozápadě Polska.
21. listopadu 2006 - Po výbuchu zemního plynu v uhelném dole Halemba poblíž Katovic zůstalo pod zemí uvězněno přes dvacet horníků.
Polský prezident Lech Kaczyński, který přijel na místo tragédie, vyhlásil hned ráno státní smutek. Poláci budou kvůli nejhoršímu důlnímu neštěstí za posledních skoro třicete let truchli tři dny.
Vypadalo to jako po výbuchu atomovky
"Vše naznačuje, že zahynuli v okamžiku výbuchu. Exploze byla tak silná, že šance na přežití byly prakticky nulové," řekl Zbigniew Madej, mluvčí státní uhelné společnosti, která důl provozuje.
"Vypadalo to tam jako po výbuchu atomové bomby," řekl polské televizi TVN 24 jeden z mužů, kteří se na záchranné akci podíleli.
Teplota při výbuchu metanu prý mohla dosahovat až 1500 stupňů; popáleni byli i havíři vzdálení 500 metrů od místa exploze. Úsek, kde metan vybuchl, byl již dříve určen k likvidaci s ohledem na těžké pracovní podmínky a ohrožení horníků. Vyslaná skupina pracovníků měla demontovat drahé důlní zařízení.
V podzemí chyběl vzduch, panovaly vysoké teploty a hrozily další exploze. Byla to nejnáročnější záchranná operace v posledních desetiletích, uvedla polská zpravodajská televize TVN24.
Polské hornictví, vybudované v komunistické éře, trpí letitým nedostatkem potřebných investic. Vzhledem k množství smrtelných úrazů je úroveň bezpečnosti považována za jednu z nejhorších v Evropě. Halemba byla prvním polským dolem vybudovaným po druhé světové válce. Patří mezi nejstarší a nejnebezpečnější v Polsku i kvůli velké hloubce, s níž stoupá výskyt plynů. Sami havíři připouštějí riziko, ale vzhledem k věku by prý sotva nalezli jinou práci.
Kontakt se zasypanými? Žádný
Polský deník Gazeta Wyborcza v den výbuchu popisoval, jak na tragédii reagují příbuzní obětí. Hodně jich přišlo před bránu dolu.
Přiběhl také Dominik Pieczak, který hledal svého syna. "Nikdo mi nechce nic říct," stěžoval si s pláčem.
Gražina Kurčinská přispěchala z domu, který stojí hned v sousedství dolu. Když mluvčí Sinkiewicz četl seznam horníků, kteří pracovali v místě neštěstí, volala na něj: "Řekněte mi, jestli Jiří Kurčinský je v té oblasti!"
Mluvčí přejel prstem po seznamu a uklidnil ženu, že její muž tam není. "Podívejte se ještě jednou," naléhá Kurčinská. "Opravdu tam není, uklidněte se," odpovídal mluvčí.
Očité svědectví výbuchu
Horník, který na dole pracoval v době neštěstí, řekl agentuře Reuters, že slyšel hlasitou explozi. Pravděpodobně z šachty ležící kilometr pod zemí, uvedl.
V dole, kde se tragédie stala, se letos už jednomu z horníků podařilo přežít 111 hodin v osmdesáticentimetrové štěrbině. Dostal se do ní poté, co také vybuchl metan.
Nikoho živého jsme nenašli O neštěstí na slovenském dole v Novákách z minulého týdne čtěte ZDE |
Metan v Halembě explodoval již na počátku 90. let minulého století. Tehdy podle televize TVN24 zemřelo 19 horníků.