Moskva - Několikrát odkládaná evakuace cestujících z ruské lodi Akademik Šokalskij, která na Štědrý den uvízla v ledové pasti v Antarktidě, je dokončena.
Vrtulník z čínského ledoborce Sněžný drak všechny uvězněné vědce a turisty transportoval na australský ledoborec Aurora Australis.
Noc nehrála žádnou roli
Samotná operace trvala zhruba čtyři hodiny.
"Vrtulník odletěl s prvními 12 cestujícími ve 20:08 lodního času (8:08 SEČ)," informoval už ráno kapitán Igor Kiseljov. Mluvčí australské námořní záchranné služby AMSA, která misi koordinuje, následně zvěsti potvrdila.
Evakuace nakonec trvala zhruba o dvě hodiny méně, než se původně očekávalo. Noc nehrála žádnou roli, protože v Antarktidě je teď léto a "v noci je světlo jako za dne".
Ještě ve čtvrtek ráno se přitom zdálo, že záchranná akce znovu ztroskotá. AMSA totiž misi v ranních hodinách přerušila s tím, že led není dost pevný, aby na něm mohl přistát vrtulník.
V dalších hodinách se ale podmínky zlepšily.
"Čínský vrtulník přiletěl k Šokalskému. Odjíždíme, je to na 100 procent," napsal na Twitteru například Chris Turney.
Potravin je dost
Na palubě ruské lodi bylo 74 lidí, z toho 22 členů ruské posádky, kteří zatím zůstanou.
Akademik Šokalskij uvízl asi 2800 kilometrů jižně od města Hobart v australské Tasmánii. Potopení lodi nehrozí, zásoby potravin vydrží na několik týdnů.
Vědecký tým Australasijské antarktické expedice, která na palubě ruské lodi odrazila od břehů Nového Zélandu 28. listopadu, měl v plánu zopakovat 100 let starou cestu legendárního australského výzkumníka Douglase Mawsona.
Členové expedice provádějí obdobná měření jako Mawsonova výprava, aby zjistili, jak se antarktické prostředí v průběhu uplynulého století změnilo.
Akademika Šokalského postavily v roce 1982 pro sovětskou flotilu finské loděnice. Loď je sice pro plavbu v polárních oblastech uzpůsobena mimo jiné zesíleným trupem, klasický ledoborec to ale není.