Začal soud s vojínem WikiLeaks, hrozí mu doživotí

Jana Černá
3. 6. 2013 20:34
Pětadvacetiletý Bradley Manning je viněn, že předal tajné dokumenty serveru WikiLeaks
Bradley Manning
Bradley Manning | Foto: Reuters

Fort Meade - Tři roky po svém zatčení stanul před vojenským soudem v Marylandu Bradley Manning, pro americké úřady jeden z úhlavních nepřátel.

Pětadvacetiletý vojín je obviněn z předání tajných vojenských a diplomatických dokumentů severu WikiLeaks.

Za nejzávažnější bod obžaloby, spiknutí s nepřítelem, hrozil Manningovi až trest smrti. Prokuratura však již dříve sdělila, že ho nebude požadovat. Usilovat bude o doživotí.

"Jednal s dobrými úmysly"

Vojenský prokurátor Joe Morrow nicméně na začátku procesu prohlásil, že Manning systematicky shromáždil na 700 tisíc dokumentů, které posléze "umožnil získat nepříteli". "Tento případ je o tom, co se stane, když se arogance potká s přístupem k citlivým informacím," míní.

Vojínův obhájce David Coombs pro změnu v úvodní řeči svého klienta označil za "mladého, naivního, ale s dobrými úmysly".

Podle něj se Manning snažil upozornit na to, že depeše amerických diplomatů dokazují, že USA ve vztahu k ostatním zemím nejednají vždy zcela správně. "Věřil, že když bude mít veřejnost přístup k těm depeším, stane se svět lepším místem."

Média ho odmítla

Manning sám během předběžného slyšení v únoru přiznal vinu v 10 z celkem 22 projednávaných bodů, spiknutí mezi ně ale nepatří. Činy, ke kterým se už doznal, by mu mohly vynést až dvacetileté vězení.

Zadržen jako podezřelý byl už v květnu 2010. Udal ho bývalý hacker Adrian Lamo, který o zdroji úniku přísně tajných diplomatických depeší věděl.

Obžalovaný Američan později uvedl, že informace které zveřejnil, neměly USA nijak poškodit. Na kontroverzní internetovou stránku, anonymně shromažďující řadu tajných dokumentů, dával podle svých slov jen informace, které ho nějakým způsobem "rozladily".

Před soudkyní Denise Lindovou voják naposledy stanul v únoru. Více než hodinu tehdy předčítal prohlášení, kde se snažil své činy vysvětlit.

"Domníval jsem se, že pokud by veřejnost měla tyto informace, odstartovalo by to veřejnou debatu o válkách," uvedl podle CNN u soudu. Dodal, že dokumenty chtěl původně poskytnout americkým médiím, ta ho ale nevyslechla.

Manning si za dobu svého uvěznění získal řadu příznivců. K jeho případu se vyjadřují odborníci z řad jeho zastánců i odpůrců. Nejvíce jsou ale slyšet ti, kteří upozorňují na nebezpečný precedent v případě jeho odsouzení. Ohrožena je podle nich sama svoboda slova.

Server WikiLeaks nikdy nepotvrdil, že Manning byl skutečně zdrojem uveřejněných dokumentů.

 

Právě se děje

Další zprávy