"Zabiju vás!" ozvalo se letištěm. Pak vše explodovalo

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
24. 1. 2011 23:53
Při teroristickém útoku na moskevském letišti Domodědovo zemřelo nejméně 35 lidí
Záchranáři odvážejí muže, který byl při výbuchu zraněn.
Záchranáři odvážejí muže, který byl při výbuchu zraněn. | Foto: Reuters

* Atentátník odpálil nálož na svém těle v příletové hale plné lidí * Podezření padá na radikální kavkazské islamisty * Policie pátrá po třech dalších mužích * Češi zřejmě nejsou mezi 35 mrtvými

Moskva - Nejméně 35 lidí v pondělí zahynulo při atentátu v terminálu rušného moskevského letiště Domodědovo. Asi 40 lidí bylo podle úřadů v kritickém stavu.

Exploze letištní halou otřásla dvě minuty po půl páté odpoledne místního času. Vyšetřovatelé novinářům potvrdili, že se jedná o teroristický čin.

Bombu na svém těle odpálil sebevražedný atentátník, policie už nalezla a identifikovala jeho hlavu. Někteří svědci uvádějí, že slyšeli dva výbuchy.

Jeden ze svědků řekl serveru vesti.ru: "Ten muž křičel Všechny vás zabiju! Pak explodoval."

Místem výbuchu byl podle ruských médií prostor v příletové hale mezi výdejem zavazadel a hojně navštěvovanou letištní restaurací Azija. Útočník "kavkazského vzhledu", který se v okamžiku výbuchu pohyboval ve velkém davu lidí, odpálil sedmikilovou nálož, která pro zvýšení účinnosti obsahovala blíže nespecifikované kovové součástky.

"Explodovalo to nedaleko ode mne. Nebyla jsem zasažena, ale cítila jsem tlakovou vlnu. Lidé padali jeden přes druhého," řekla novinářům překladatelka Jekatěrina Alexandrovová, která v příletové hala čekala na klienta ze zahraničí.

"Začala se šířit oblaka kouře. Ten byl všude a bylo ho mnoho. Lidé v šoku vybíhali ven," uvedla.

Sanitky rozvážely raněné do nemocnic, některé zraněné vyváželi ven z haly na vozících, určených pro přepravu zavazadel.

Češi mězi oběťmi a nejspíš ani mezi zraněnými nejsou. Letadla ČSA a Aeroflotu létají z Prahy do Moskvy na letiště Šeremeťjevo.

Podle deníku Sme je mezi lehce zraněnými šestatřicetiletá slovenská herečka Zuzana Fialová. O život přišli i cizinci - exploze na místě usmrtila dva Brity.

"Ti, kteří stojí za tímto útokem, budou nalezeni a potrestáni," řekl v první reakci ruský prezident Dmitrij Medveděv. Kvůli výbuchu odložil svůj zítřejší odlet na Světové ekonomické fórum v Davosu.

Agentura Interfax oznámila, že Federální bezpečností služba (FSB) pátrá v souvislosti s útokem po trojici mužů a že měla informace o možném atentátu na místě, kde se shlukuje velký počet lidí.

Domodědovo je nejrušnější letiště v ruské metropoli, nachází se 40 kilometrů jihovýchodně od centra města. V době výbuchu zrovna vycházeli pasážéři z letů z Káhiry, Tokia, Düsseldorfu a Londýna.

Státní agentura ITAR-TASS upozornila, že plány atentátníků usnadnily velké nedostatky v bezpečnostním zajištění letiště. Útočníci bez problémů přinesli do letištních prostor trhavinu, aniž vzbudili pozornost ostrahy.

V obavách z dalších útoků platí nyní mimořádný bezpečnostní režim a zpřísněné kontroly na dalším moskevském letišti Vnukovo.

Jde o nejhorší útok v Moskvě od loňského března, kdy ve stanicích moskevského metra Lubjanka a Park Kultury usmrtily dvě sebevražedné atentátnice čtyřicet lidí.

Foto: maps.google.com

V listopadu roku 2009 zahynulo šestadvacet osob při explozi vlaku, jedoucího z Moskvy do Petrohradu.

K útokům se obvykle hlásí vůdce severokavkazských islámských povstalců Doku Umarov, který sám sebe označuje za emíra Kavkazského emirátu. 

Emirát sdružuje islamisty a radikály z několika republik na Kavkaze, hlavně z Ingušska, Čečenska, Dagestánu a Kabardsko-balkarské republiky.

"Rusové nechápou, že válka se přesouvá do jejich ulic, do jejich domovů, do jejich měst. Zónu bojů s boží pomocí rozšíříme na celé území Ruska," vzkázal loni Umarov na videozáznamu.

 

Právě se děje

Další zprávy