Špatně utajený průšvih. Britská stíhačka se zřítila do moře, záběr obletěl svět

Video Video
30. 11. 2021 15:00
Britské královské námořnictvo musí počítat velké ztráty. Z letadlové lodi HMS Queen Elizabeth se mu začátkem listopadu zřítil bojový letoun F-35. Na záběru, který se objevil na sociální síti Twitter, je vidět, jak se pilot katapultuje a letadlo za 100 milionů liber padá po nepovedeném startu do moře.
Záběr, který neměla veřejnost vidět. F-35 místo zrychlení na startu osudově zpomalila. | Video: Twitter/ Seb H

Podle serveru BBC se spekuluje, že havárii drahého stroje s pokročilými technologiemi mohl způsobit omylem ponechaný kryt motoru na letadle. Ministerstvo obrany nechce záběry komentovat a tvrdí, že se snaží letoun z vod Středozemního moře vyzvednout. Na videu je vidět, jak se stíhačka připravuje ke startu. Místo toho, aby nabrala rychlost, zpomaluje a převrací se do vln.

Z videa - které bylo zřejmě nahráno jednou z kamer letadlové lodi - je zřejmé, že se pilot katapultuje z letadla. Několik vteřin poté, co F-35 zmizí z dohledu, je vidět padák, který se snáší před letadlovou loď.

Ministerstvo obrany potvrdilo, že došlo k havárii, a uvedlo, že pilot byl v pořádku vyzvednut. Podle BBC je také pravděpodobné, že se bude nyní zjišťovat, jak mohl tento citlivý záběr uniknout na sociální sítě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb. Stalo se tak po jednání s ministerstvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy