Za událostmi v Moldavsku je Západ, tvrdí ruští poslanci

Pavel Vondra
8. 4. 2009 12:01
Na žádost komunistické frakce Státní duma projednává aktuální vývoj v Kišiněvě
Foto: Reuters

Moskva - Dolní komora ruského parlamentu se začala zabývat událostmi v Moldavsku, kde po vítězství vládnoucí komunistické strany ve víkendových parlamentních volbách došlo k protestům a násilnostem v ulicích hlavního města Kišiněva.

Jak informuje zpravodajský kanál Vesti, bod byl zařazen na program schůze na návrh komunistů.

Ti jsou jedinou skutečně opoziční frakcí ve Státní dumě. Jak ale naznačil průběh debaty ve sněmovně, v pohledu na příčiny a okolnosti vyhrocení situace v postsovětské republice vládne mezi ruskými poslanci bez ohledu na stranickou příslušnost vzácná shoda.

Domnívají se totiž, že jde o spiknutí Západu, který se snaží Moldavany odloudit ze sféry ruského vlivu prostřednictvím další z "barevných revolucí", k jakým došlo předtím v Gruzii, na Ukrajině či v Kyrgyzstánu.

"Západ se vměšuje"

"Situace vyžaduje okamžitou reakci Státní dumy," prohlásil předseda sněmovny Boris Gryzlov z vládní strany Jednotné Rusko.

Zasedání Státní dumy
Zasedání Státní dumy | Foto: Reuters

Podle komunistického poslance Valentina Romanova tato reakce nemůže mít jinou formu než vyjádření krajního znepokojení Dumy v souvislosti s nepokoji v Kišiněvě. "Západní síly se vměšují do vnitřních záležitostí této země," domnívá se Romanov.

A jeho kolegy Anatolij Lokoť si přisazuje: "Události v Moldávii nazval tamní legitimně zvolený prezident za pokus o státní převrat. Znělo to jako žádost o pomoc."

To, že nad budovou parlamentu, který v úterý obsadili protivládní demonstranti, zavlály vlajky Rumunska a Evropské unie, si Lokoť vykládá jako důkaz, že se řada sil "snaží v Moldavsku nastolit protirusky orientovaný režim s vyhlídkou na budoucí anexi této země".

"Oranžová nákaza"

Podle dalšího z komunistických poslanců Valerije Raškina se v Kišiněvě kdosi snaží o rozšíření "oranžové nákazy". Jde o zjevnou narážku na tzv. Oranžovou revoluci, tedy změnu režimu na Ukrajině na přelomu let 2004 a 2005, které rovněž předcházela vlna pouličních protestů proti zmanipulovaným volbám. Kreml tehdy stál na straně poraženého prezidentského kandidáta Viktora Janukovyče.

Vladimir Žirinovskij
Vladimir Žirinovskij | Foto: Reuters

"To nejsou žádné žertíky. Probíhá tam speciální operace s cílem zdiskreditovat řádné volby," dodal Raškin.

Vůdce Liberálně demokratické strany Ruska a místopředseda Dumy Vladimir Žirinovskij se ve svém vystoupení typicky obul jak do komunistů, tak do Západu.

"Není možné, aby 90 let byla u moci stále stejná strana. Dokonce i kdyby se dařilo, bude mladé pokolení právem protestovat," prohlásil nejprve.

Jak ale vzápětí dodal, nevylučuje, že demonstranty skutečně "platí Západ a rumunské tajné služby", protože "vesnické mládeži stačí dát napít, zakouřit a za dvě stě dolarů vypálí jakékoli město".

 

Právě se děje

Další zprávy